12 způsobů, jak zazářit zahradou
Přinášíme vám nejžhavější zahradní trendy pro letošní rok.

1/ BAREVNÉ KONTRASTY
Řeč je o kombinaci výrazných barev člověkem stvořených zahradních konstrukcí a umírněných odstínů pocházejících z dílny přírody. Absolutním hitem je černá – všechny odstíny zelené i barevné květy vypadají na jejím pozadí skvěle.

2/ MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE
Barevné kontrasty zahradních staveb a výsadeb působí dobře i díky tomu, že se stále více klade důraz na střízlivý výběr barev vysazovaných rostlin. Zahradníci dnes rádi volí výsadby tón v tónu a celoročně působivou kombinaci rostlin.
ZAHRADA V HLAVNÍ ROLI
Zahradní architektura se u nás stala v posledních pár letech trendem sama o sobě. Čím dál častěji jsou totiž lidé ochotni investovat nemalé prostředky do toho, aby svou zahradu proměnili k obrazu svému a zpříjemnili si tak chvíle, které na ní tráví. Letošní trendy v zahradní architektuře kráčejí směrem bezúdržbové zahrady, která je šetrná k životnímu prostředí. Najdeme v ní autentické materiály, jedlé prvky, netradiční osvětlení, ale i kontrast mezi nábytkem a zelení. Každou chvíli strávenou na za plno užít, ona je tu totiž pro nás a ne my pro ni.

3/ ZAHRADA JAKO GALERIE
Designový nábytek či doplňky už zdaleka nejsou záležitostí interiéru, také zahrada má dnes umět reprezentovat. A jste-li milovníci umění, jděte ještě „dál“ a pořiďte si do pěkného zákoutí umělecký kousek v podobě zajímavé sochy.

4/ HRA SE SVĚTLEM
Zejména boom úsporné technologie LED způsobil rostoucí popularitu zahradního osvětlení. Stačí pár zdrojů a vaše zahrada může za soumraku a po setmění získat úplně jiný rozměr. Ideální je na její osvětlení pamatovat již při plánování.
„Když sochu, tak zdaleka nemáme na mysli nějakou běžnou tuctovku à la řecké baroko. Řeč je o moderním, výrazném, invenčním a svěžím umění.“

Návraty

5/ ZAHRADA K NAKOUSNUTÍ
Zatímco počátkem devadesátých let u nás nastal odklon od užitkové zahrady jako něčeho neestetického a nemoderního, dnes se už se k ní opět pokorně vracíme. Stále víc si totiž uvědomujeme kvalitu a výhody doma pěstovaných plodin.

6/ STAŘÍ ZNÁMÍ
Exotické druhy rostlin či materiálů, mnohdy náročné finančné i na údržbu, opět nahrazují lokální materiály a rostliny. Do našich zahrad se tak opět vrací na místo k ustupuje českému modřínu, indický pískovec žule…

7/ ŽIVÉ PLOTY
Do živých plotů se rovněž vracejí místní druhy, všudypřítomné túje krásně nahradí ptačí zob, habr nebo buk.

8/ ŽIVOT VENKU
V minulosti lidé trávili převážnou část svého života na čerstvém vzduchu. Na chvíli jsme na to pozapomněli, ale dnešní trend nás opět žene ven. Proto si budujeme alespoň malý kousek našeho „venku“ na terasách, balkonech, dvorcích…
Respekt k přírodě

9/ DESIGNOVÁ EKOZAHRADA
Zahrada, která ctí přírodní principy, vyhýbá se chemii, těší se z přítomnosti živočichů, a přitom nevyžaduje přehnanou údržbu, nemusí nutně vypadat jako nepřehedná džungle. Stačí zvolit ty správné, nenáročné druhy a chytrá řešení.

10/ RECYKLACE
Kolik užitečného materiálu (s příběhem) se může skrývat na půdě, na zahradě u babiččiny chalupy, v polorozbořených staveních… Jak romanticky působí dlažba ze starých cihel, schody ze zašlých trámů, nebo historická zahradní pumpa.

11/ SBOHEM TRÁVNÍKU
Trávník vyžaduje náročnou údržbu, která spolyká mnoho energie i chemických prostředků. Proto se stále častěji nahrazuje květinovými loukami, hustými trvalkovými výsadbami, plazivými druhy, jako je barvínek nebo břečťan, či mechem.

12/ SKORO JAKO U RYBNÍKA
Trend biotopických jezer už se hřeje na výsluní několik let − voňavá, přírodními procesy čištěná voda však nyní získává úhledný vzhled geometrických tvarů. „Přírodnní ledvinové tvary patří do krajiny, ne za plot,“ říká Ferdinand Leffler.

Ferdinand Leffler
Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“

Zdroj: Home byt/dům/styl/zahrada 03/2016
Text: Dominika Záveská ve spolupráci s Ferdinandem Lefflerem
Foto: Mirek Kodeš, Atelier Flera