6 rad při výběru zahradního posezení

Sebekrásnější nábytek nemusí zaručit, že bude vaše zahradní posezení příjemné. Čím byste měli řídit výběr tohoto důležitého vybavení, radí zahradní architekt a projektant Ferdinand Leffler.

Zahradní posezení | Červená lavice | Atelier Flera

Jaké chyby děláme při výběru zahradního nábytku nejčastěji?

Často vybíráme nábytek spíše podle toho, jak vypadá, a ne, jak pohodlný by měl být — měli bychom se těšit, až se do něj usadíme. Zásadní, z pohledu designu, je zohlednění materiálu, s kterým bude nábytek v kontaktu. To ale neznamená, že bychom měli volit nábytek ze stejného materiálu, jako je terasa, ba naopak. Nábytek by měl vyniknout a měl by spíše kontrastovat než splynout s podkladem.

Zahradní posezení | Lehátko z betonu | Atelier Flera
Lehátko z betonu Zahrada roku 2014 – střešní zahrada, Praha

Čím bychom jeho výběr měli řídit především?

Ideální je propojení nábytku s interiérem domu. Navození stejné nálady, ale ne stejným materiálem, spíše decentním doplněním. Stačí náladu z domu přenést třeba jen polštářky, více rozvinout obytnost posezení.

Zahradní posezení | Fatboy na terase | Atelier Flera
Fatboy na terase Zahrada roku 2014 – střešní zahrada, Praha

Může nábytek v zahradě plnit i jinou funkci než ryze praktickou?

Jednoznačně! Je pravda, že většinu času se na zahradní nábytek díváme z okna – měl by nás lákat a přitahovat.

Zahradní posezení | Postel v zahradě | Atelier Flera
Postel v zahradě Zahrada s postelí, Praha – Troja

Jaké jsou trendy?

V dnešní době se nábytek vybírá tak, aby šel ruku v ruce s architekturou domu. Jde o prolnutí prostoru. Trend bych v tom nehledal. Kdo chce klasiku, vybere si velká křesla, kdo preferuje opalování na terase, koupí si lehátka. Jako trend bychom možná mohli označit chápání pravosti materiálu. Taková plastová židle již nemusí být druhořadým produktem, její design a čistota může pozvednout celý prostor, zvýšit zajímavost, zaujetí. V poslední době se vylouplo pár opravdu krásných, designových kousků.

Zahradní posezení | Lehátka v zahradě | Atelier Flera
Lehátka v zahradě Kolovraty, rodinná zahrada

Podle čeho vybírat místo pro zahradní posezení?

Ideálním stavem je, když si dáte chvíli na rozmyšlenou, trávíte na zahradě nějaký čas, zjišťujete, kde je vám dobře a kde ne, který soused je vám sympatičtější, zda se budete vyhřívat na sluníčku, nebo se před ním naopak schovávat, na co se chcete dívat – jestli na vzrostlý strom, nebo si budete chtít spíše pod tento strom sednout. Správné místo pro venkovní posezení tedy není dobré podcenit, přeci jen se od něj odvíjí i zbytek konceptu zahrady. Na druhou stranu je třeba počítat i s efektem pohodlnosti, snadného zásobování jídlem, pitím. Určitě se vám nebude chtít se sklenkami vína v ruce chodit přes celou zahradu či schodiště. Vhodné místo je tedy kombinací příjemná a praktičnosti.

Zahradní posezení | Závěsné křeslo | Atelier Flera
Závěsné křeslo Hanspaulka, zahrada s červenou lavicí

Jaké jsou možnosti řešení zahradního posezení?

Pravděpodobně není nutné spoléhat se jen na sériovou výrobu. Doporučuji jít cestou osobitou. To je vždy lepší, než si vybírat z letáku. Projít si pár showroomů, nábytek si osahat, zdali je vám příjemný na dotek, jak se v něm sedí, leží. Jedinečný způsob je nebát se oslovit například výtvarníka. Takový nábytek pak může být třešničkou, perlou zahrady. Stoleček s mozaikou vyskládanou z kamínků je sám o sobě uměleckým artefaktem, ne jen produktem z hobby-marketu. Správnost výběru pak potvrdí zimní období, kdy se ukáže, jak moc se těšíte na posezení v zahradě.

Zahradní posezení | Dřevěná masivní lavice | Atelier Flera
Dřevěná masivní lavice Praha – Vokovice, zahrada černá a zelená

Ferdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


MF Doma DNES 07/2014 | Atelier Flera

Zdroj: MF Doma DNES 07/2014
Text: Kateřina Nová
Foto: Mirek Kodeš


Výběr z našich článků

Krása, ekologie a přirozenost vycházejí z místních zdrojů

Zahradní architektura je tichou a skromnou, avšak neméně významnou sestrou architektury pozemních staveb. Jak bychom se této disciplíny měli chopit správným způsobem? Zahradní architekt Ferdinand Leffler se v rozhovoru pro ASB podělil o svůj nenásilný přístup k současné krajinářské a zahradní tvorbě.

Výběr z referencí

Petr Lesák

První setkání i následující další a další byla vždy květnatým koncertem a popisem voňavých představ o tom, jak by mohla má soukromá oáza vypadat, kvést, působit. - všechny reference

Petr Lesák