Chelsea Flower Show 2015

Rok se s rokem sešel a mně to opět nedalo a vypravil jsem se na slavnou rozkvetlou výstavu Chelsea Flower Show 2015 v srdci přepychové londýnské čtvrti Chelsea.

Chelsea Flower Show 2015

Naučil jsem se tuto oslavu zahrad, barevných květů, moderních i klasických přístupů k zahradní architektuře a v neposlední řadě také sympatického anglického zahrádkaření navštěvovat již za studií.

Vždy mi byla milým zpestřením a krátkým inspirativním zastavením nabytého zahradnického jara a ačkoliv si posledních pár let říkám, že už mě tam nejspíš nemá co překvapit, nakonec se zlákat nechám.

Chelsea Flower Show 2015

Jedná se o slavnost a show pro zapálené milovníky zahrad, profesionální architekty i zahradníky.

Akce je pořádána každoročně (krom období v průběhu světových válek) již od roku 1913 společností Royal Horticulture Society (založenou již v roce 1804).

Chelsea Flower Show 2015

V uličkách areálu, který v průběhu roku slouží jako park Londýnské nemocnice (Royal Hospital Chelsea), tak s údivem sledujete, jak se s zde naprostou samozřejmostí potkávají laičtí zahradníci se současnými superstar zahradní architektury a v uvolněné atmosféře výstavy probírají v podstatě vše, co se zahradničení týká- od výběru správného rýče, přes fenomén globálního oteplování, kombinace zbrusu nových kultivarů čemeřic až po složitá řešení technického provedení čistících technologií vodních prvků. Žádné otázky nejsou tabu a všechny budou zodpovězeny.

Chelsea Flower Show 2015

Na ploše několika hektarů jsou zde presentovány desítky zahrad a to jak regulérních zahrad o ploše cca 300 m2 tak i několika menších zahradních celků- ty jsou zde pojmenovány jako Artisan gardens a jsou to takové dvorky – mohli bychom je také častovat backyards garden.

Realizace Každé ze zahrad je sponzorována movitým partnerem (často se jedná o novinová vydavatelství, bankovní instituce, pojišťovny, a nebo charity). Ten se spojí se špičkovým zahradním architektem a společně naleznou vhodnou realizační firmu. Pro všechny zůčastněné se jedná o fantastickou reklamu.

Chelsea Flower Show 2015

Show je provázena masivním mediálním zájmem, řada televizních stanic poskytuje londýnské flower show nezvykle velkorysý prostor ve svém vysílání a ani největší deníky nejčerstvějšími informacemi nešetří.

Zahrady jsou hodnoceny porotou z řad profesionálních zahradních architektů a ty nejlepší mají naději na zisk jedné z udělovaných medailí.

Zpátky k náladě celé show, to je totiž pro mě důvod, proč se vracím zas a znovu.

Chelsea Flower Show 2015

Angličané zahrady prostě milují. Nadchne Vás nadhled, se kterým supermoderní kreace soudobé architektury komentují i dříve narození návštěvníci (zejména návštěvnice). Za celý den jsem nezaslechl negativní, odsuzující kritiku a to nejméně lichotivé, co jsem na adresu vystavených děl zaslechl bylo adjektivum “zajímavé”.

Chelsea Flower Show 2015

Výstavní plochy jsou protkány systémem sympatických stánků nabízejících vesměs více nebo méně vkusné doplňky do zahrad, zahrádek a dvorků. Můžete si tu koupit holínky zvané wellingtonky a nebo zahradnický slaměný klobouk od legendárních značek se stoletou tradicí. Vyberete si z nabízených krmítek a ptačích pítek a nebo si sebou domů odnesete pytlíček směsi semínek, abyste si přímo na své zahradě zopakovali některou z inspirativních květinových kombinací, se kterou jste se právě dnes seznámili.

Chelsea Flower Show 2015

Přesto, že jsou uličky výstavních ploch naplněné dychtivými návštěvníky, atmosféra zůstává milá, přátelská a beze stresu. Na všechny se dostane. A když už máte pocit, že je na čase si od zahrad na chvilku odpočinout- objednáte si u jednoho z cateringových vozů klasiku v podobě fish and chips, k tomu kelímek osvěžujícího anglického flat cideru a piknik v sedě na trávníku může začít.

Chelsea Flower Show 2015

Bezstarostnou atmosféru letos navíc dokreslovala špičková jazzová kapela hrajíc z provizorního podia a já jsem si plnými doušky vychutnával všudypřítomnou a doslova hmatatelnou lásku k oboru, kterému jsem sám zasvětil svůj život.

Chelsea Flower Show 2015

Každému z Vás tuto akci doporučuji. Pokud jste se nechali nalákat, nezapomeňte si včas (nejlépe do konce roku) objednat lístky. Další fotky a podrobnější informace hledejte na oficiálních stránkách Chelsea Flower Show 2015.

Krásné dny.

Ferdinand

Ferdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


Výběr z našich článků

Zahrada Jiřího Trnky

Atelier Flera s radostí podporuje výstavu Zahrada 2 v Malostranské besedě. A jestlipak už víte, co je to Kybernetoskop? Přijďte se s dětmi podívat i vy!

Výběr z referencí

Bajerovi

Těšíme se na jaro, kdy začnou vykukovat první kvítka na naší zahradě. Atelier Flera nám pomohl zrealizovat naši představu o "udržované, neudržované" zahradě, připomínající anglické zahrady. - všechny reference

Bajerovi