Hana Babková

projektantka

Co tě v zahradní architektuře baví nejvíc?

Možnost utvářet prostředí, ve kterém žijeme, a zpříjemňovat lidem jejich každodenní život. Miluju ten pocit, kdy klientům mohu splnit jejich přání a odměnou je mi jejich spokojenost a radost na místě, které jsme spolu vytvořili.

Velkou hodnotu cítím také v možnosti utvářet prostor pro budoucí generace – správně navržená zeleň je skutečně tvořena i pro naše děti. Úžasná možnost je dělat něco pro životní prostředí, i kdyby to měla být jen jedna kapka v moři.

Kde čerpáš inspiraci pro svou práci?

Inspiraci pro svou práci hledám, jak v české krajině, která se do mých návrhů vpisuje nejvíc, tak v krajině všude po světě. Pro modernější prvky a možnosti v oblasti nových materiálů pravidelně navštěvuji nejen zahraniční veletrhy v Německu a Anglii, ale také areály se vzorovými zahradami v Německu nebo Holandsku a rozsáhlé zahradnické školky v Německu. Při každé návštěvě měst pak nesmí chybět procházka po místních parcích a dendrologických zahradách.

Kterou realizaci máš nejradši a proč?

Venkovskou zahradu v Orlických horách od Markéty Šindlarové, která naprosto nenásilně propojuje okolí domu s krajinou, zapojuje do klasické české zahrady moderní prvky jako dynamické trvalkové záhony a prostor díky ohništi, bazénu a dalším pobytovým plochám, příjemně zobytňuje.

Tvoje koníčky?

Velice ráda cestuji, spíš než ve městech, mne ale najdete v horách a jinde v přírodě. Ráda zkouším a učím se novým věcem, zvláštní místo u mě mají adrenalinové věci. Víkendy trávím nejraději lezením na skalách a volné chvíle po práci si zpříjemňuji hraním na saxofon.

Nejoblíbenější místo na světě?

Srdcový je pro mne deštný prales. Okouzlil mne ten v Karibiku, na ostrově Martinik, zajímavý byl i prales v Peru. Doufám, že do dalších se ještě podívám.

150 150 Hana Babková