Markéta Mlejnková

projektantka

Kde jsi studovala a který obor?

Studovala jsem obor Zahradní a krajinná tvorba na Vyšší odborné škole zahradnické v Mělníku, bakalářský obor Zahradní a krajinná architektura na Mendelově univerzitě v Brně a inženýrský titul mám v oboru Zahradní tvorba z České zemědělské univerzity, z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Co tě v zahradní architektuře baví nejvíc?

Nejvíc mě baví autorské dozory, kdy můžu sledovat, jak se naše myšlenky na papíře mění ve skutečnost a reakce klientů na tuhle proměnu. Jejich dojmy a emoce ze vznikající i již hotové zahrady. Baví mne zahrady vymýšlet, dávat prostoru novou funkci a vnášet do něj život. Baví mne kombinovat požadavky klientů s mými nápady a nápady mého týmu, využívat genia loci a návaznosti určité zahrady.

Kde čerpáš inspiraci pro svou práci?

Sleduji několik skupin týkajících se zahradní architektury na sociálních sítích, práci kolegů v oboru, snažím se v rámci možností sledovat i dění v zahraničí a v neposlední řadě jezdím na různé semináře a dále se v oboru vzdělávám. Velkou inspirací je mi příroda a krajina kolem nás, a pak samozřejmě cesty do zahraničí.

Kterou realizaci máš nejradši a proč?

Klínec, zahrada se žabkou, ta se kolegyním moc povedla. Líbí se mi kombinace rostlin laděné do odstínů fialové a stříbrné. A také mne moc baví posezení s venkovním grilem. A pak mne zaujala i Přírodní zahrada pro rodinu s dětmi v Popicích u Jihlavy, která získala bronzovou medaili v Zahradě roku 2017 a je od stejných autorek jako Klínec. Prostor kolem ohniště je tam navržen architekty, ale působí jako přirozená mez. Fantastické jsou tam i nášlapy skrz kakosty. A ze zahrad svého týmu mám nejradši zahradu v Chabrech, je to úplně jiná zahrada než normálně navrhujeme. Práce na ní byla dost náročná, klienti měli poměrně specifické požadavky, ale výsledek dopadl skvěle.

Tvoje koníčky, nebo životní motto?

Největším koníčkem je moje erdelka Hašlerka, život bez ní si nedovedu představit, i když to znamená, že jí podřizuju svůj životní styl. Baví mě jóga, dobré jídlo, cestování a výlety do přírody, kde čerpám energii… A životní motto? Co tě nezabije, to tě posílí.

Nejoblíbenější místo na světě?

Český ráj, tam jsem vyrostla. A hory, jakékoliv, v jakémkoliv ročním období.

150 150 Markéta Mlejnková