Natália Vataščinová

projektantka

Kde jsi vystudovala a který obor?

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva, obor Záhradná a krajinná architektúra.

Co tě v zahradní architektuře baví nejvíc?

Různorodost práce, vytváření originálních prvků, elegance prostoru, proměnlivost, funkčnost, minimalismus, život, práce s lidmi.

Kde čerpáš inspiraci pro svou práci?

V hotových zrealizovaných projektech. U lidí, kteří někdy sami přijdou s inspirativními nápady, které se dají rozvíjet dál. V přírodě, která s sebou nese jednoduchost i divokost. V literatuře. I když nejlepší je vidět věci naživo.

Kterou realizaci máš nejradši a proč?

Strešní záhrada v Praze v Holešovicích (realizace léto 2013), je to jedna z mých prvních realizací. Střešní terasy bývají vždy výzvou a tahle je svým způsobem vydřená srdcovka. A další je soukromá zahrada v Košicích (realizace léto 2017), což je moderně pojatá zahrada a velkorysý, ochotný, příjemný klient, který má rád výzvy. Velmi dobrá spolupráce.

Získali jsi za svou práci nějaká ocenění?

Zahrada roku 2014; 1. místo: Střešní privátní zahrada v Praze – Holešovicích; Rozsah díla: 430 m2. Termín realizace: léto 2013

Zahrada roku 2016; 2. místo: Soukromá zahrada s hráčem nad vodním zrcadlem v Olomouci; Plocha: 76 m2. Termín realizace: 2014

Veřejná anonymní krajinářsko – architektonická soutěž Obnova parku Janka Kráľa v Trnavě; 3. místo; 2017

Tvoje koníčky, nebo životní motto?

Baví mne fotit, zachování okamžiku. Baví mne voda a cokoliv s ní spojené (třeba surf!), poznávání nových krajin, rozšiřování si obzorů, běh – člověk si tím vyvětrá hlavu, jóga, můj věrný psí trhač Asha, architetktura staveb, grafika, baví mne věci originální, elegantní, staré i nové.

A oblíbené motto? “Staré nemôže byť znovuzrodené, ale ani zatratené. Čo raz je, sa vždy zase objaví v inej forme.”  Alvar Aalto

Nejoblíbenější místo na světě?

Kdekoliv u vody, ale srdcovkou jsou Portugalsko a Španělsko.

150 150 Natália Vataščinová