Tomáš Sklenář

autorizovaný zahradní architekt

Kde jsi vystudoval a který obor?

Oborově jsem se začal vzdělávat už na Střední lesnické škole ve Žluticích. Po ní následovala Vyšší odborná škola zahradnická v Mělníku a pak Mendelova zemědělská a Lesnická univerzita v Brně, obor Zahradní a krajinářská architektura. Od roku 2009 jsem autorizovaným architektem v oboru krajinářská architektura a členem IFLA, International Federation of Landscape Architects. Po dokončení školy pro mne byla zásadní i šestiměsíční stáž ve Filoli Garden v Kalifornii.

Co tě v zahradní architektuře baví nejvíc?

Na zahradní architektuře mne nejvíc baví její rozsah, od malých teras po krajinné úpravy, od soukromých zahrad šitých na míru klientovi po veřejné prostory pro veřejnost, práce s rostlinným materiálem versus drobná architektura.

Kde čerpáš inspiraci pro svou práci?

Z okolí kolem sebe, ze zdařilých realizací. Rád pracuji v týmu, kde každý ovlivňuje výsledný design. Čerpám i na cestách po světě, kde se snažím pozorně rozhlížet kolem sebe. Z internetu a knih.

Kterou realizaci máš nejradši a proč?

Pokud se jedná o zrealizované projekty, pak zahradu v Ruzyni a zahradu s vodním kanálem v Rychnově nad Kněžnou. Obě jsou výjimečné souzněním investor – architekt – realizační firma. Podle mého názoru jen tak může vzniknout krásná zahrada. Pokud se týká projektů, na kterých se ještě pracuje, tak je to určitě Park pro Škoda Auto v Mladé Boleslavi a návrh Žižkova náměstí na Praze 3.

Tvoje koníčky, životní motto?

Rád fotím krajinu i architekturu. Velmi mne naplňuje cestování – Británie, Turecko, dvouměsíční road trip napříč USA, Izrael, Sýrie, Gruzie, Arménie, Chorvatsko, Čína nebo Thajsko. Dřív jsem jezdíval stopem a pod stan, nebo pod širák, ale teď už spíš jen po vlastní ose autem, vlakem. Žádné válecí dovolené!

Životní motto: „Co tě nezabije to tě posílí“ a „Zážitek nemusí být pozitivní hlavně, když je intenzivní“

Nejoblíbenější místo na světě?

San Francisco. A Barcelona, pokud bych se někdy rozhodl odejít, tak tam, alespoň bych se konečně naučil španělsky.

150 150 Tomáš Sklenář