Co dnes na zahradě letí

Koupíte-li si v zahraničí časopis o bydlení a zahradě, zaručeně na ně narazíte skoro na každé stránce. Hitem posledních let jsou přírodní zahrady. Jsou pro každého? Kde se vzaly? Nejen na to jsme se zeptali Ferdinanda Lefflera.



Co dnes na zahradě letí | Atelier Flera

Přírodní zahrada by měla skýtat místa pro odpočinek. Jednoduchý dřevěný altán dobře zapadá do rozvolněného charakteru výsadby. Kapradiny jsou pro stinnou část zahrady ideální volba.

Přírodní zahrady se zdají být podobné těm anglickým. V čem je mezi těmito dvěma typy rozdíl?

Je pravda, že se anglické zahrady, alespoň tedy ty, které zušlechťují okolí tradičních venkovských obydlí, v mnohém přibližují přírodnímu pojetí zahradní architektury. Na druhou stranu bychom výsadby v podobně svobodném duchu nalezli i na francouzském a nebo třeba italském venkově. Jde zde o práci s rostlinami v tom nejpřirozenějším stylu.

Lidé na venkově žijí přece jen více v souladu s přírodou, často disponují většími pozemky a je jasné, že je tedy ani nenapadne zdobit si zahradu ve formálním stylu. Kdo by se o to staral?

A to je nám právě dnes inspirací. Z práce už se nevracíme ve tři hodiny, jak se to dařilo našim tátům, a prázdniny často trávíme na zahraničních výletech. Když už se pak na zahradu dostaneme, chceme si spíš užít altánek, bazén, jezero, ohniště nebo houpačku. Styl zakládání zahrad v přirozeném, přírodním stylu předpokládá v první řadě uvolněnost vaší mysli. Pokud totiž patříte k lidem, které znervozňuje sedmikráska v trávníku nebo rozptylují nekontrolovaně se množící modřence a vysemeněné čemeřice, pak tento druh zahrady není pro vás. Do zahrady si vneste styl, který právě vám bude dělat dobře, a ne ten, který je „in“.

Různé druhy rozchodníků jsou skvělé pro sušší partie zahrady. Doplnit je lze třeba středomořskými bylinkami, jako je tymián, šalvěj, yzop a další.



Platí, že o přírodní zahradu se téměř nemusíme starat, nebo je to pověra? Zabere to alespoň méně času?

Platí, že přírodní zahrada vypadá slušně, i když nad ní netrávíte hodiny v pokleku.Na druhou stranu všechno má své meze. Pokud chcete, aby zahrada dopadla podle vašich představ, často jí minimálně prvních pár let pomoct musíte. Občasné pletí, zálivka v extrémně suchých obdobích a střih se vám ani v přírodní zahradě nevyhne. Jde v podstatě o to, jak rychle se podaří dostat zahradu do rovnováhy a jak moc si dovolíte nechat zahradu opravdu přírodní.

Dá se vůbec pojem přírodní zahrada přesněji definovat?

V extrému vlastně zůstává krajinou, do které jsme jen zasadili dům. Učešeme okolí po stavbě, v nezbytných případech položíme pár kamenů, abychom domů nechodili po blátě a jsme hotovi. Na druhé straně alepřírodní zahrada může být precizně vyprojektovanou kombinací rostlin ve všech patrech, kde očekáváme postupné dospívání k sukcesi. Sukcese v pravém smyslu slova je ale prakticky nemožná. Kdo dával pozor ve škole, dobře ví, jak dlouho se ustaluje.

Barevné květy trvalek mají velký podíl na estetickém dojmu přírodní zahrady. Levandule je volbou číslo jedna. Během roku nevyžadují téměř žádnou péči, a navíc přilákají spoustu užitečného hmyzu.



Asi jsem pozor nedávala – netuším, co myslíte sukcesí.

Rovnováha v krajině. Princip při promyšleném zakládání zahrady je v podstatě následující. Zajímají nás primárně nepříznivé podmínky (limitují nás například sucho, nedostek slunce, přílišné vlhko…), které dané prostředí nabízí. Následně právě v těchto omezujících podmínkách, kterých se překvapivě nezbavujeme, ale naopak je podporujeme, namícháme rostlinný koktejl, který by v té dané nepohodě měl slušně prosperovat.

Dá se říct o každé zahradě, o kterou se její majitelé příliš nestarají, či přesněji, nestarají se vůbec, že je to přírodní zahrada?

O zahradě bez péče neříkáme, že je přírodní, říkáme o ní, že je zanedbaná. Často se zde naneštěstí lenost a nevzdělanost zaměňuje za záměr. Zahrada už musí být projektována s tím, že ji necháme růst bez větších zásahů. Pokud je založena bez této myšlenky, nebude vypadat dobře. Bude to spíš nepořádek a chaos. Vtip je v tom, přiznat si na začátku, kolik své zahradě chceme věnovat pozornosti, a na základě takové znalosti zahradu vymyslet. Já při vstupních diskusích s klientem této stránce věci věnuji dostatek času a věřte mi, že se to vyplácí. Často pak například přijdeme na to, že travnatá plocha je zbytečný luxus a zahradu vymyslíme bez každotýdenní povinnosti startování sekaček.

Místo trávníku květnatá louka. Nemusí se pravidelně sekat, druhová rozmanitost má značný vliv i na skladbu hmyzu a dalších živočichů, kteří v ní najdou úkryt i potravu.



Když jste zahradník začátečník nepořizujte si zahradu „komplikované plemeno“, sáhněte raději po laskavém a bezproblémovém psisku.

Je to typ zahrady vhodný pro zahradnické začátečníky? Zvládnu ji podle vašeho návodu na konci i bez pomoci zahradníka?

Chcete-li mít pěknou zahradu, bez znalosti to nepůjde. Když si pořídíte psa, také se pídíte po tom, jak ho vychovat a krmit. Když jedno nebo druhé podceníte, nedopadne to dobře. A víte, co? Zůstanu ještě u tohoto přirovnání, které si možná většina z nás dokáže představit: Když jste zahradníkem začátečníkem nepořizujte si zahradu „komplikované plemeno“, sáhněte raději po laskavém a bezproblémovém psisku, které vás nesežere a sebemenší chybu ve výchově nebude nevratně trestat.

V přírodních zahradách často vídám jezírka. Čím osadit břeh, aby nám údržba nepřidělávala zbytečně práci.

Je pravda, že s rozcuchaným ledabylým charakterem zahrady se potká lépe jezero s lekníny než světle modrý bazén se zastřešením. Voda je ale prvkem, který pozornost, energii a čas v zahradě vyžadovat bude stoprocentně. Nepodléhejte trendům a nepořizujte si jezera bez rozmyslu. Já vím, jak je to lákavé. Přírodní vodu ale v zahradě musíte opravdu milovat, jinak jí následně nic neodpustíte a „vrahem bude zahradník“. To není fér. Už jsem viděl pár jezer, která byla po několika letech zahrabávána. Smutná podívaná.

Kamennou zídku s nevyplněnými spárami lze osázet rozchodníky, netřesky a dalšími suchomilnými rostlinami.



Jak tomu předejít?

Dříve než se pro vodu rozhodnete, navštivte zahrady, kde jezírko založili a důkladně si pohovořte s majiteli. Nemluvte jen o tom, jaká je to pohoda se v horkých dnech v jezeru svlažit. Ptejte se na údržbu, na problémy a pak si teprve sami odpovězte, zda do toho jdete. Aby bylo jasno, osobně jsem velkým propagátorem vody v zahradě, a právě proto jsme dnes v Atelieru Flera velmi opatrní, komu a jakou vodu do zahrady doporučíme.

Tak už nemluvme o vodě, ale vraťme se k rostlinám. Kdybyste měl vybrat deset stálic, které by neměly v přírodní zahradě chybět, jaké by to byly?

Je třeba porozhlédnout se po okolí, zjistit, jakým rostlinám a dřevinám se v okolních zahradách i volné přírodě daří. Poradil bych vyhnout se přešlechtěným kultivarům a vybírat ochotně rostoucí jedince. V přírodních zahradách, stejně jako v každé jiné, platí, že je třeba dát při výběru pozor na kvalitu půdy, výšku spodní vody, intenzitu oslunění, ofuk.

Nízké půdopokryvné rostliny zabraňují prorůstání plevelu a vytvářejí správný kontrast vysokým ozdobným travinám.



Tak už nemluvme o vodě, ale vraťme se k rostlinám. Kdybyste měl vybrat deset stálic, které by neměly v přírodní zahradě chybět, jaké by to byly?

Je třeba porozhlédnout se po okolí, zjistit, jakým rostlinám a dřevinám se v okolních zahradách i volné přírodě daří. Poradil bych vyhnout se přešlechtěným kultivarům a vybírat ochotně rostoucí jedince. V přírodních zahradách, stejně jako v každé jiné, platí, že je třeba dát při výběru pozor na kvalitu půdy, výšku spodní vody, intenzitu oslunění, ofuk.

Jak to zjistím?

Prostě se dívejte.

Teď jste utekl od otázky.

Ze stromů máme rádi břízy, jeřáby, duby a třeba javory. Mezi keři bych se nebál doporučit lísku, šeříky, šípkovou růži, vrby a mezi bylinami nás baví společenstva okrasných travin, kopretiny, šalvěj, voňavé bylinky, půdokryvné lesní jahody, nebojme se břečťanu, barvínku, pachysandry.

Vodní partie bývají nejkrásnější součástí zahrady, ale vyžadují pečlivé naplánování a také pravidelnou údržbu. Přírodní rybníčky a jezírka musí mít mělčí, tzv. regenerační zóny, jež jsou osázeny rákosy, orobinci a dalšími vodními a bahenními rostlinami, které odebírají z vody živiny pro svůj růst. Tím zabraňují růstu řas a vodu tak čistí.



Jsou typy rostlin, které když nekrotíme, mají tendence zabrat pro sebe velké části zahrady. Třeba máta nebo meduňka. Máme je nechat, nebo krotit?

Ale to není chyba dané rostliny, ale neznalosti ze strany pěstitele. O sázené rostlině si pokud možno zjistěte více než jen to, kdy a jakou barvou kvete. Pak se vyhnete nepříjemnému překvapení. Já mám třeba tyhle „siláky“ vyloženě rád.

Cesty, terasy a další zpevněné povrchy vypadají přirozeně, jsou-li z přírodních materiálů, třeba z kamene z nejbližšího lomu. Živý altán z vrbových proutků lze tvarovat dle libosti.



Poradíte, jak naplánovat jednotlivé zóny v přírodní zahradě? Co zasadit nejblíže domu a co do nejvzdálenějšího kouta?

Tedy to je pěkná otázka… Zkusím:

UVOLNĚTE SE A ROZMYSLETE SI, co od své zahrady chcete vy, sedněte si doma ke „kulatému stolu“ a všichni se k tomu vyjádřete.

SVÁ PŘÁNÍ A SNY se pokuste sestavit do pohodlného a logického plánu.

PODLE PLÁNU si sestavte program podle rozlohy zahrady a postupně si zahradu v tomto duchu vytvořte.

VĚNUJTE POZORNOST prostředí svého pozemku.

ROZHLÍDNĚTE SE PO OKOLÍ, čemu se daří, a co naopak skomírá, inspirujte se a poučte z chyb.

NEPODCEŇTE PŘIPRAVU PŮDY, měla by být v rámci možností propustná a živá.

NAVŠTIVTE POŘÁDNÉ, KVALITNÍ ZAHRADNICTVÍ, vyhněte se naopak překupníkům, kteří si na zahradníky jen hrají, v zahradnictví se poraďte se zahradníkem, zda uvažujete s výběrem rostlin správně.

K REALIZACI ZAHRADY přizvěte všechny členy rodiny, ať mají zahradu za svou stejně jako vy.

K REALIZACI ZAHRADY si nezapomeňte zpříjemnit grilováním oblíbených pokrmů a neváhejte otevřít láhev kvalitního vína.

UŽIJTE SI TO.


Trvalkové záhony s velkou účastí travin jsou vhodnou náhradou klasického trávníku. Jsou efektní téměř po celý rok a péče o ně je nakonec méně náročná.



Ferdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


Blesk hobby 05/2016

Zdroj: Vlasta 06/2016
Text: Alena Němečková
Foto: Atelier Flera


Výběr z našich článků

Zahrada pro relax

Základní koncept je stoprocentní napojení na dům, a to nejen v přízemních patrech, ale i v prvním nadzemním podlaží, takže do zahrady můžete vážně plynule vkročit přímo z domu, aniž byste se do toho museli nutit.

Výběr z referencí

Gabriela Pithartová

Ráda bych poděkovala za příjemnou komunikaci plnou kreativních nápadů a praktických maličkostí, díky kterým se nám podařilo vytvořit nový prostor přesně podle našeho gusta. - všechny reference

Gabriela Pithartová