Chelsea Flower Show 2019

Ferdinand se každoročně v květnu vydá do Londýna na největší světovou přehlídku zahradní architektury a nafotí a zapíše vše, co mu přijde inspirativní a výjimečné.

Malebná část Londýna. Chelsea. Před patnácti lety jsem ji měl spojenou maximálně s místním fotbalovým klubem, pak jsem se ale stal pravidelným návštěvníkem zahradnické show, respektive flower show. Je to jednoduše festival současné zahradní architektury tak jak ji vidí Britské království. Je to láska k rostlinám, k řemeslu a hlavně k zahradám jako takovým. Letos jsem se sem vypravil se svou čtrnáctiletou dcerkou a světe div se, myslím, že se ve svých teenage letech ani moc nenudila, dokonce si myslím, že se i ona nechala nakazit vášní s jakou návštěvníci výstavy rozebírají snad každý centimetr čtvereční jedné expozice za druhou.

Výstava nabízí zhruba dvacet ukázkových zahrad, o jejichž design se postarali uznávaní, vesměs britští, architekti. Samotnou realizaci jednotlivých zahrad zaplatili různorodé nadace nebo komerční subjekty, které se chtějí zviditelnit. Výsledkem je slušná publicita. Zpravodajství z flower show „jede“ na několika TV programech ve dne i v noci, zahradám se udílí medaile a vůbec je kolem toho značný humbuk.

Představím vám pár zahrad, které mne výrazněji zaujaly, ať už svým tématem anebo ztvárněním. Užijte si exkurzi a pokud vás tahle pouť pro dospělé zahradníky nadchne, kupte si lístek na flower show 2020 raději hned, kapacita návštěvníků je omezena, naštěstí.

1. The M and G garden od Andyho Sturgeona

Ta mi byla sympatická. Lesní společenstva kapradin a stínomilných podrostových bylin. Ohořelé dřevěné stěny měly nejspíš za úkol evokovat pocit kamenů zasekaných ve vlhkém lesním podrostu. Mně tahle kombinace sytě černé a svěží zelené učarovala. Kompozice byla doplněna nezbytnými zurčícími potůčky a vinoucí se štěrkovou cestou. V naprosté většině není dovoleno vstoupit dovnitř expozice, nevydržely by ten nápor. A tak fotíte a obdivujete z hrany zahrádky. I tak je to, poté co trpělivě počkáte až dofotí pár nadšenců před vámi, nakonec ale fajn.

2. The resilience garden: tedy zahrada, která vydrží.

Upozorňuje na palčivý problém změny klimatu. Nezvyklými kombinacemi lokálních a exotických rostlin vybízí, abychom zůstali bdělí a připraveni reagovat stejně jako to dokáží rostliny, které jsou přes tlak, který je na ně uložen, odhodlány žít a přežít.

3. The Morgan Stanley garden

Měla prý být odpovědí na to, jak při omezených energetických zdrojích dosáhnout tak rozkvetlé a barevné zahrady jak to mají Angličané rádi. No, nevím, tahle na mě byla barevná už moc. Všimněte si, jak vše kvete. Vše je celý rok chystáno na to, že to v prostorách Royal Hospital Gardens v Londýně během dvou týdnů bude realizováno a pak po dobu jednoho týdne pobaví zahradnický svět.

4. The welcome to Yorkshire garden

Tedy Zahrada, která vás vítá do Yorkshiru. Tahle zahrada se mi líbila precizním zpracováním detailů. Pokusila se navnadit návštěvníka k navštívení hrabství Yorksire, které se rozkládá na severu Anglie. Malebným způsobem kombinovala industriální utilitárnost a jemné struktury vlhkomilných rostlin.

5. V Africe, v místě, kde něco může růst

Vtipným způsobem se tady předkládá příležitost pro nás Evropany podpořit vzdělávání dívek v Zimbabwe, a to nejen směrem k pěstování udržitelným a k planetě přátelským zemědělským postupem. Tato zahrada nebyla sponzorována nikým jiným nežli nadací pro podporu dívčího vzdělávání. Červená zemina a pestře nabarvené sudy na vodu. Hravá a za mě velmi autentická zahrada. Projektoval: Jilayne Rickards.

6. Relax a design

Zahrada sponzorována producentem ginu Silent Pool Gin pro mě byla mezi všemi těmi společensky závažnými tématy vlastně milým osvěžením. Prostě relax a design. Architekt David Neale v ní naznačil, jak chytře se dají zvládnout městské vnitrobloky v čistých pravoúhlých liniích a přitom plné zeleně.

7. Donkey Sanctuary

Zahrada symbolizuje jakési oslovo útočiště: The Donkey Sanctuary, s dovětkem: protože na oslech záleží. Vznik zahrady skutečně podpořila nadace za osla, která poukazuje na to, jak moc tato trpělivá zvířata pomáhají nám lidem, zejména v suchých oblastech, přežít. A nejen to, pomáhají nám být snesitelnějšími. Všimněte si perfektní kombinace odstínů fialové. Tato zahrada naprojektována týmem Williams a Prebersen získala první cenu diváků v kategorii menších zahrad a celkově dokonce medaili stříbrnou.

8. The switch garden

Tedy zahrady, kde se přepnete do zelené oázy. Zahrada od Ishihari Kazuyukiho patří tradičně k mým nejoblíbenějším a vždy mi připomene mou studentskou lásku k japonskému zahradnímu umění. Velmi záhy si díky ní potvrdím, jak je dobře, že se netlačím do tohoto precizního architektonického stylu, protože s touhle filosofií se prostě musíte narodit. Lépe řečeno, narodit se s tím v Japonsku.
Čajová místnost, prosklená, v těsném kontaktu s větvemi stromů, pod ní zaparkována pěkná motorka a v dosahu stejně prosklená sprcha, opět bezchybně zakomponována do zeleně, vodopádů, zurčících potoků… no řekněte sami, kdo by nechtěl takovou sprchu. A ta kombinace zelenkavé sage barvy postařené mědi a bílých rámů. Vůbec se tedy nedivím, že tahle zahrada dostala medaili zlatou.

9. Ukázka atmosféry z dalších zahrad

Detaily rostlin, opravdu je na co se koukat. Na druhé straně je fér si přiznat, že zde vedle sebe prostě kvetou i rostliny, které se v květu běžně nepotkají, prostě show jak má být. Vše pro jeden týden v roce. A můžeme si o tom myslet, co chceme, pro polularizaci zahradního umění a, jak jste sami mohli registrovat, i poukázání na dílčí společenská témata, je to, myslím, milosrdná přetvářka minimálně adekvátní.

10. Angličané svá auta a motorky milují

Morgan, který vévodí zahradě. Krásná paralela na činnost sponzorující nadace, která se zabývá onemocněním amyotrofickou laterální sklerózou. Nemocí, kdy tělo smysly vnímá vůně i život, ale motor je již ve stavu, kdy obalen rozkvetlými růžemi své válce nerozhýbe a milovaný vůz se postupně stává součástí zahradě.

Ale ano, i toto ke správné pouti a festivalu patří. A já si při návštěvě Londýna nenechám ujít ani tuhle báječnou show pro zahradnické fanatiky, ani pěkně dozlatova upečenou fish se skvělými domácími chips.

Každému z vás, kdo se chcete pobavit a dodat odvahy, londýnskou akci vřele doporučuji. Je to skvělý vánoční dárek (více zde), na který obdarovaný nikdy nezapomene.

Ještě jsem zapomněl, k hlavní bráně choďte vždy alespoň patnáct minut před otevřením. Zahrady si totiž stejně nejvíc vychutnáte bez lidí.

Tak za rok tam!

Ferdinad

150 150 Chelsea Flower Show 2019