Dvě vítězství Atelieru Flera v soutěži Koupací jezírko 2019

Máme dvě zlaté medaile. A to se počítá. Myslím, že za to může jezero na naší zahradě, do kterého jsem se bezhlavě zamiloval a od té doby, co se na mé zahradě třpytí, projektujeme s Flerou podobné do každé druhé zahrady.

Zahradní architekti z atelieru Flera obsadili v soutěži Koupací jezírko 2019 první místo

V červenci vyhlásila Asociace biobazénů a jezírek vítěze prvního ročníku soutěže Koupací jezírko roku 2019. Ze třech vypsaných kategorií zabodoval Atelier Flera hned ve dvou, a to v kategoriích Biobazén a Ostatní.

V kategorii Biobazén jsme uspěli s projektem v České Lípě. Proměnu této zahrady jste mohli sledovat i v posledním dílu druhé série pořadu Ferdinandovy zahrady. (pozn.: Díl Zabydlená zahrada najdete na: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11632379400-ferdinandovy-zahrady/). S týmem kolegyně Markéty Mlejnkové jsme vymysleli koncept přírodní, divoké zahrady, technické řešení jezírka připravil a zrealizoval Petr Halama.

Návrh jezírka vycházel z přání majitelů mít na zahradě živou vodu po celý rok. Věděli, že chtějí přírodní vodu, a protože jsou poměrně pečliví na čisté prostředí a průzračnost, vybrali jsme nakonec vodní prvek čtvrté kategorie – biobazén. Jezero je obklopeno trvalkovým záhonem s výsadbami, které se v zahradě opakují a dělají tak ze zahrady ucelený prostor.

V kategorii Ostatní vyhrál atelier Flera s projektem, který vedla zahradní architektka Natália Vataščinová. „Koupací jezírko bylo navržené v jednoduchých pravidelných tvarech, aby citlivě doplňovalo pozici i charakter rodinného domu. Bezprostředně na něj navazuje sauna, do které jsme schovali technologii bazénu. Jezírko bylo rozdělené na dvě zóny. Koupací část s hloubkou asi 1,5m, a rostlinnou zónu, která v tomto případě slouží jako okrasná a dobře funguje i jako „brouzdaliště“ pro děti. Vstup z domu až do vody je bezbariérový.“ Realizaci zahrady vedl a technické řešení jezera navrhnul náš osvědčený spolupracovník Tomáš Chocenský. Tomášovi i Petrovi děkujeme za skvělou spolupráci!

A ještě důležitá maličkost – jestli se rozhodujete, zda-li na svou zahradu pořídit chemický bazén, nebo jezero, mám pro vás pár tipů k zamyšlení: koupací jezero můžete na rozdíl od bazénu využívat celoročně. V létě ke koupání, v zimě coby ochlazovací bazének při saunování a na jeho zamrzlé ploše se děti naučí bruslit. Musíte ale myslet na to, že oproti bazénu se voda v jezeře nedá přihřívat. Pokud můžete, přitáhněte vodu až k domu a z obyčejného domu je rázem dům nad jezerem.

Ferdinand

150 150 Dvě vítězství Atelieru Flera v soutěži Koupací jezírko 2019