Ferdinandovy zahrady

Osmidílný cyklus o současné české zahradní architektuře. V každém díle nás čeká proměna jedné zahrady, balkonu či terasy.

Z neutěšeného pozemku či zanedbané staré zahrady se Ferdinand spolu s dalšími zahradními architekty pokusí vytvořit zákoutí plné harmonie, klidu a zeleně. Nápomocni mu budou Jana Pyšková, Martina Forejtová, Zdeněk Sendler, Petr Halama, nebo třeba manželé Krejčiříkovi. Zahrady došperkují výtvarná díla Michala Trpáka, Petry Šafářové, Michala Sýkory či Jakuba Flejšara.

Název pořadu: Ferdinandovy zahrady
Premiéra: sobota 08/04 | 18:00 | ČT1

Reprízy:
neděle | 16:00 | ČT2
středa | 04:20 | ČT1
středa | 18:00 | ČT2

Stránka pořadu: Česká televize, Ferdinandovy zahrady
Facebook pořadu: Ferdinandovy zahrady

„Náš pořad nechce ‚jen‘ divákům poradit a ukázat, jak si vkusně a prakticky zařídit zahradu. Naše ambice je vyšší,“ říká kreativní producentka Martina Šantavá a pokračuje: „Chceme diváka inspirovat k hlubšímu přemýšlení o zahradě, jako svébytném krajinném prvku, jako o pokračování obytných prostor, které má velký význam. Proto ukazujeme, jak je důležité využívat lokálních přírodních materiálů, nebo podporovat přirozené zacházení s místní florou.“ „Ferdinandovy zahrady mají hned několik velkorysých cílů – do osmi dílů jsme se pokusili vměstnat všechny formy soukromých zahrad – venkovské, malé městské zahrádečky, terasy a balkony, ale třeba i zahrady s permakulturními prvky,“ doplňuje autorka námětu a scénáře Tereza Frcalová.

Kromě Ferdinanda Lefflera se v pořadu představí i další skvělí zahradní architekti – Přemysl a Kamila Krejčiříkovi, kteří se specializují na obnovu zahrad u historických budov; Jana Pyšková, která je specialistkou na tzv. dešťové zahrady; přední český odborník na zelené střechy a přírodní jezera Petr HalamaJan Václavek, který se ve své práci zaměřuje na ekologické principy soužití člověka s přírodou; Zdeněk Sendler, ikona české zahradní architektury nebo talentované mladé architektky Martina ForejtováMarkéta Hadačovánebo Markéta Mlejnková.

Jejich koncepty nových zahrad dotvoří svými díly i zajímaví výtvarníci Jakub FlejšarMichal SýkoraPetra Šafářová nebo Michal Trpák.

 

„Každá zahrada má svůj příběh,“ popisuje základní filosofii přístupu k práci moderátor a zahradní architekt Ferdinand Leffler a dodává: „Vždycky proto bedlivě naslouchám majitelům, jak žijí a co by si na své zahradě rádi splnili.”

 

“Zahradní architektura je pro mě z velké části člověk. Rád naslouchám lidem, jak žijí. A snažím se vypozorovat, co jim schází. Ať už na zahradě, nebo v životě. Někdy hledají klid, rovnováhu, jindy dobrodružství. Ať je to cokoliv, zahrada umí být velmi nápomocná,” říká moderátor a úspěšný zahradní architekt Ferdinand Leffler. Díl Odpočinková zahrada proto celý věnovali pomoci dětskému respitnímu hospici Klíček v malé středočeské vísce Malejovice. Veřejnost se do pomoci může snadno zapojit, formou DMS, příspěvkem na sbírkové konto a nebo nákupem dalších rostlin a materiálu. Přidejte se i vy!

 

150 150 Ferdinandovy zahrady