Ferdinandův zpravodaj #1

Zdravím vás, přátele nedbale elegantní a poctivé zahradní architektury!

Ferdiand Leffler je úspěšným zahradním architektem

Ferdinand je člověk na svém místě

Už nějaký ten pátek sbíráme vaše e-mailové adresy s příslibem, že vám čas od času napíšeme něco, co si jako naši kmenoví příznivci a snad i fanoušci zasloužíte.

Přiznám se, že tohle je můj úplně první podobný zpravodajský mail. Chvíli jsem si říkal, že bych asi měl najít nějakou šablonku, formičku, jak se takové věci mají psát. Ale víte, co? Rychle jsem tenhle unifikovaný přístup zavrhl. Vždyť právě vy jste ti, kteří nemají uniformitu rádi. Navzájem sdílíme lásku k architektuře, která si jde vlastní cestou, hledáme opravdovost a probouzíme selský rozum. Ani při psaní se tedy nebudu ohlížet doprava nebo doleva a vy mi případně odpusťte, když takovéto psaní bude moc krátké, a nebo naopak moc dlouhé.

To ale neznamená, že nebudu rád za konstruktivní kritiku nebo dobře míněnou (a mířenou) radu. Přečtu si vše, co mi na zpravodaj@fleraacademy.com napíšete. A rovnou nahazuju první téma – co přesně by vás v těchto dopisech bavilo číst?
Jaká je vaše představa o mailech od Ferdinanda?

Přemýšlím také nad pravidelností, abych vás zkrátka nezahltil a vy jste se taky trošku těšili, že? Navrhuji posílat e-mail jedenkrát měsíčně, vždy v prvním týdnu. Souhlasíte?

No a teď tedy k té aktuální zpravodařině. Já teď zažívám hodně speciální období. Na ČT běží v plném proudu ten náš pořad a já si to užívám. Jinak než při první sérii v roce 2017, tenkrát jsem z toho byl dost “rozklepanej”. Teď už je to takové klidné užívání si. Řeknu vám, takhle je to o dost lepší.

Představte si, že máme krásné sledovanosti. Jsou to stovky tisíc až půl milionu lidí a spousta z vás pak ještě kouká i na iVysílání České televize. Mám z toho velkou radost. Víte, rok to pečete, dáváte tomu maximum v přípravách nad scénářem, ve výběru přetvářených zahrad, pak samozřejmě na place a v neposlední řadě i ve střižně. Ale to, jak to na vás nakonec zapůsobí, si stejně nezkusíte jinak, než že si na ty reálné reakce prostě počkáte do premiéry. Co vlastně říkáte Ferdinandovým zahradám II. vy?

Sám doma televizi nemám a tak každou sobotu odpoledne sbalím děti a vyrážíme k mým rodičům. Tam si otevřeme láhev vína, babička navaří něco dobrého a společně se těch 26 minut koukáme a docela se i nasmějeme.

Smějou se tedy zejména mé děti, které si neomylně všimnou každého mého přebreptu. Nešetří mě. No a pak mi začne pípat telefon, volají mi tety a strýcové, které jsme roky neviděl a sdílí se mnou láskyplně své dojmy a pocity. Jediné, co si opravdu přeju, je, abychom ten náš krásnej obor zas o kousek posunuli. Aby zahradník přestal být ve všeobecném podvědomí průserářem, který se nedostal jinam na školu. Aby si společnost dokázala považovat toho nehmotného virtuálního poradenství od zahradního architekta.

Ferdinandovy zahrady pro mne byly impulsem pokusit se komunikovat i formou přednášek a seminářů. Několik jsme jich, jak asi víte, uskutečnili v minulém roce. Bavilo mě to. Ten kontakt s vámi napřímo je inspirativní. Velmi rychle pochopíte, zda to, co jste se rozhodli předat, má pro posluchače smysl, zda ho to zajímá.

Rozhodně si zopákneme tři témata v Praze: Žijte ve své zahradě I, II a III. Nově jsme vyslyšeli vaše prosby z minulého roku a chystáme turné do Brna a Bratislavy! Termíny budou podzimní a upřesníme je v příštím zpravodaji.

Velkou novinkou bude také cyklus skutečných workshopů. I to je do značné míry vyslyšení žádostí, které jsem z vaší strany mnohokrát slyšel. Na workshopech budeme praktičtí a pověnujeme se přímo vaší konkrétní zahradní situaci. Naše představa je maximálně 15 posluchačů a na pomoc si rozhodně vezmu některého ze svých zodpovědných kolegů. Možná raději dva.

První workshop

vás naučí principy, které vám pomůžou připravit vaši zahradu na období sucha, které je prostě realitou. Naučíme se zakládat krásné zahrady, kterým bude sucho vyhovovat. Půjdeme spolu naproti skutečnosti a zkusíme z ní vytěžit skvělou a živou zahradu k pohodovému pobytu, na míru půdním a klimatickým podmínkám.

Registrujte se zde

Druhý workshop

jsme si pracovně nazvali “Plánuj”, a hádejte, čemu se na něm budeme věnovat? Ano, přinesete si s sebou své zahrady a prostě se jimi společně budeme 2 dny důkladně zabývat. Budete tvořit! Tak jako v univerzitních ateliérech.

Výsledkem by měl být jasný názor na to, kam svou zahradu dál povedete. Zahradní architekty z vás za dva dny sice neuděláme, ale při oboustranné pozornosti a píli se nám podaří definovat koncept a cestu, která pro budoucí realizaci projektované zahrady bude praktickým a pochopitelným návodem, jak dál. Workshop je dvoudenní a náš první “Plánuj” proběhne 11. 10. a 18. 10. 2019 od 9 hodin v Impact Hubu Praha 5. Přihlásit se můžete  zde.

A co dál? 

Připravujeme pro vás třeba Flera TV, tedy krátká videa ze zahrad i z ateliéru.

Můžete se těšit také na představení exkluzivní řady designových produktů od Flery do vašich zahrad. S Terezkou Frcalovou a vydavatelstvím HOST pro vás chystáme další knihu. V plném proudu jsou i přípravy letní výstavy Umění ve městě, kterou pořádáme v Českých Budějovicích a okolí. A bude toho ještě mnohem a mnohem víc, no a vy se o všem dozvíte vždy jako první. Protože teď jsme na jedné lodi. Nebo lépe řečeno na jedné zahradě.

Přátelé, je to dobré! Baví mě to! Budu se těšit na další psaní. To tedy samozřejmě pouze v případě, že od vás občas dostanu také nějakou zpětnou reakci, ano? Protože psaní dopisů jednosměrně, to by vám bylo ale moc smutné 🙂

Krásné jaro a žijte ve své zahradě!

Ferdinand

150 150 Ferdinandův zpravodaj #1