Ferdinandův zpravodaj #2

Zdravím vás,

přátelé, tvůrci a fanoušci zahrad, kde sedmikráska v trávníku není sprostým slovem. Píšu vám už druhý zpravodaj a činím tak s o poznání větší jistotou, než když jsem před měsícem posílal ten první. Jak se to stalo?

Přišla nám od vás skvělá odezva.

Poslali jste nám slova plná díků a podpory, konstruktivní kritiku a v neposlední řadě také spoustu inspirace. Psali jste, co vás baví v současném pojetí našich příspěvků na sociálních sítích, co se vám líbilo v pořadu Ferdinandovy zahrady, ale také, co vám tam chybí a co by z vašeho pohledu mohlo být ještě zajímavé. Díky za to. Právě váš pohled na věc je pro nás často novým impulsem, který nám umožňuje posouvat se dál.

Podobně to funguje, když se nás ptáte, proč si na svou zahradu pozvat architekta. Zásadní hodnota, kterou vám dobře vybraný architekt může poskytnout, je právě ten nadhled a schopnost vidět věci bez zatížení detailem, minulostí a také současným (často neutěšeným) stavem zahrady.

Nabádám architekty z týmu Flery, aby si tento nadhled bedlivě hlídali a zejména v počátečních fázích vstupních rozhovorů s majiteli zahrad se nepouštěli do analýzy detailu. Ta samozřejmě přijde na řadu, ale všechno má svůj čas.

Zamýšlíte-li se zrovna nad novým pojetím aaasvé zahrady, zkuste kousek odstoupit, namalovat si plánek z ptačí perspektivy a popřemýšlejte si nad ním třeba na dovolené, kde budou vaše zahrady v nedohlednu. Uvidíte, že vás napadnou cesty dosud nepoznané. Buďte odvážní!

Jaký byl měsíc květen?

Především, ani trochu jsme se nenudili. V půlce května odvysílala Česká televize poslední díl pořadu Ferdinandovy zahrady II a logicky tedy přišel čas na rekapitulaci a ohlédnutí zpět. Převládá vděk za to, že jsem dostal tu možnost s vámi všemi sdílet filosofii života v zahradě tak, jak jsme si na ni postupně přišli v projektech s kolegy, kterými jsem obklopen.

V osmidílném pořadu jsme vám představili směr, který podle nás dokáže nabídnout motivaci, proč se do zahrady vydat. Směr, který rehabilituje zahrady z pouhých pohledových doplňků stavby domů, šedého utilitárního přechodu mezi silnicí a domem na fantastický prostor k žití, který nabízí možnosti v domě často nenalezitelné.

Seriál se těšil velmi dobré sledovanosti a tak přišla i spousta reakcí. Většina milých a podporujících, ale s nimi samozřejmě i ty kritické. Někdy věcné, jindy jen pichlavé. Přicházely z řad laiků i odborníků. Ferdinandovy zahrady nepopiratelně otevřely živou diskusi na téma krajinné a zahradní architekturu v okruhu široké veřejnosti. Skvělé!

Já touto cestou děkuji celému svému týmu, především Terce Frcalové, scénáristce a matce nápadu Ferdinandových zahrad. Učila mě, bila se za mě, usilovně pracovala ve dne a často i v noci, její nasazení daleko přesahovalo práci scénáristky. Mimo jiné dbala na čistotu a vhodnost mého oblečení před kamerou, snažila se mě opravovat při použití nepochopitelné nebo nespisovné formulace (to se jí jen občas povedlo) a pravidelně mi i chutnou svačinku připravila. Starala se o pohodu štábu. Bez ní by Ferdinandovy zahrady nikdy nevznikly. Terko, díky!

Děkuji i celé tvůrčí partě v čele se skvělým a přátelským režisérem Ivo Macharáčkem, kterého jsem do té doby znal jen ze své oblíbené pohádky Tajemství staré bambitky, a i když bylo jasné, že si tak, jak s bambitkou, hravě poradí i s Ferdinandem, tak to, myslím, zvládl více než s grácií a klidem. Díky.

Reportáž z Chelsea Flower Show

Na konci května jsem také vyrazil, tentokrát se svou dcerkou Marijánkou, na výstavu a oslavu zahradní architektury v londýnské Chelsea. Vypravuji se tam pravidelně každý rok pro inspiraci a načerpání pozitivního láskyplného přístupu Angličanů k zahradnímu umění. O svém výletu jsem pro vás připravil reportáž, kterou najdete v sekci Novinky na našem webu a nebo na našich sociálních sítích.

Přečíst reportáž

Jak vyzrát na sucho?

V květnu jsme nelenili a začali s přípravami slibovaných přednášek. Jako první je zde přednáška na téma Sucho v zahradě, která se koná už 18. června od 19 hodin v Impact Hubu Praha 5. Tato přednáška je první v řadě tematicky pojatých setkání, které reagují na konkrétní otázky, se kterými se v zahradě každý z nás více či méně potýká.

Přednáška bude probíhat ve 3 blocích. Já nejprve představím problematiku z pozice koncepce privátní zahrady. Z nadhledu popíši, jak se suchem pracovat a jak mu principiálně v konkrétní zahradě předejít, pokud je to možné.

Kolega Jiří Stiborek naváže rozborem možností, jak s dešťovou vodou v zahradě hospodařit, jak ji jímat a jak ji následně hospodárně využívat. Budeme se snažit být konkrétní a co nejvíce popisní.

Když jsem se rozhodl přednášky a workshopy pořádat, bylo to s vědomím toho, že pro vás budou mít cenu jen při maximální transparentnosti našeho know-how. V tomto duchu uzavře přednáškový blok také kolegyně Markéta Mlejnková, která si pro vás připraví několik praktických, naprosto popisných ukázek reálného, efektního a hlavně funkčního osázení ploch, které se se suchem potýkají. Bokem nezůstane ani diskuse na téma travnatých ploch a jejich alternativ, což je právě v kontextu sucha velmi palčivé téma.

Pozvánka na další přednášky mimo Prahu

Registrujte se na stránkách Flera Academy. Těšíme se na vás!

Listárna bude!

Dotazy, které od vás chodí, jsme se rozhodli postupně zpracovat v našem nově vznikajícím YouTube kanálu Flera TV. Tam je přímo ve videu okomentujeme a nabídneme návodné řešení. Už se to vaří, už se to připravuje, myslete, prosím, na nás. Je to zkrátka jedna výzva za druhou a my se chceme i nadále držet kvality, a to jak obrazové, tak i obsahové.

Věřím, že se nám v příštích týdnech podaří tuto obrazovou platformu doladit tak, abychom si za ní stáli a všichni, tedy vy i my, jsme z ní měli radost.

Otázky, kterými se zaobíráte při plánování své zahrady, posílejte na e-mail listarna@fleraacademy.com. Když přidáte i fotky, tak budete skvělí a dostanete o to lepší odpovědi. Těšíme se na všechny podněty.

Pozvánky na dvě báječné akce

Ve středu jsme otevřeli společně se sochařem Michalem Trpákem už 12. ročník sochařské výstavy v ulicích jihočeských měst Umění ve městě. Je to další počin kurátorského projektu Flera gallery. Neleňte a vyrazte se v průběhu léta přesvědčit o tom, že socha má ve veřejném prostoru své nezastupitelné místo.

Zvu vás také na Víkend otevřených zahrad na zámku Mitrowicz, kde budu v neděli 9. června komentovat prohlídku „naší“ zámecké zahrady a na místě toho bude k vidění a zažití ještě mnohem víc.

 

 

Ještě pár slov

Tento zpravodaj pro vás píši v letadle někde mezi Minskem a Prahou. V Bělorusku jsme s týmem dostali příležitost přetvořit pár překrásných  divokých koutů přírody v jedinečné, panenské divoké kouty přírody, ve kterých se dá i pohodlně žít. Na tuto reportáž se ale těšte až v příštím dopise.

Psal bych dál a dál, ale při vědomí toho, že nepíšu novelu, ale zpravodaj, se raději rozloučím. Milí přátelé,  děkuji za vaši podporu a přízeň, vážím si jí nejen já, ale celý tým pracovitých lidí, kteří se okolo mě v posledních letech seskupili.

Prosím, nepřestávejte s námi komunikovat, zůstaňme ve spojení, jedině tak si navzájem pomůžeme k tomu, abychom neztráceli tolik potřebný nadhled.

Přeji vám překrásný červen a hlavně: žijte ve své zahradě.

150 150 Ferdinandův zpravodaj #2