Trendy zahradní architektury 2018

Top 10 podle Ferdinanda Lefflera / „Hledání obyčejna“

“Žijeme v překrásné době, kdy máme prostor zabývat se dopodrobna tím, co jíme, cítíme a žijeme. Vybíráme školy svým dětem, zajímáme se o způsoby, jak si do života vnést více opravdovosti, nebo řekněme podstaty, jednoduchosti. Začínáme být přesyceni exotickými dovolenými i nesmyslným přepychem. Luxusem je pro nás kvalitně a pravdivě trávený čas s našimi blízkými, s naší rodinou.

Po principech Feng shui přichází nám Evropanům jistě bližší dánský návodný program pro každodenní pohodu zvaný Hygge. Říká, že ty nejlepší věci jsou zadarmo nebo skoro zadarmo, ať už se bavíme o s láskou pletených ponožkách od babičky anebo pár zapálených svíčkách, které vnesou do pokoje víc pohody než všechny designové lampy světa.

Ať už to ale nazýváme „hledání obyčejna“ nebo hygge, naše směřování je jasné: do našich životů stejně jako do našich zahrad se snažíme vnést nenucenou pohodu, klid a sympatickou pokoru.”

Po principech Feng shui přichází nám Evropanům jistě bližší dánský návodný program pro každodenní pohodu zvaný Hygge. Říká, že ty nejlepší věci jsou zadarmo nebo skoro zadarmo, ať už se bavíme o s láskou pletených ponožkách od babičky anebo pár zapálených svíčkách, které vnesou do pokoje víc pohody než všechny designové lampy

Ferdinand Leffler | Trendy zahradní architektury 2018

světa.

01/ Tradiční prožitky zpátky do zahrad

Zahrady se stávají nekomplikovaným a samozřejmým místem k žití. Nechceme nic, co by nás příliš zaměstnávalo údržbou a obsluhou. Nevyhledáváme ani složité technologie vodních prvků, ani zbytečně sofistikovaný zahradní nábytek. Chceme klid a pohodu.

02/ Zahrady chalup a venkovských staven

Čím dál častější dostávám poptávky na zvelebení zahrad, které se nachází v otevřené krajině anebo v rámci pěkné historické obce. Zahrady takových objektů už nejsou zapomenuté popelky. Majitelé chtějí znovuobjevit původní prostou, praktickou a logickou krásu venkovské krajiny. Řešíme napojení na lesy, louky. Malujeme kurníky, nebo třeba oplocení ovcí. Z původně hospodářských zahrad vznikají pohodové, praktické a uvolněné exteriéry.

03/ Rekonstrukce zahrad nedávno založených

Jsou to zahrady, které vznikly vesměs v 90. letech a později. Jedná se o redesign nákladných a křečovitě udržovaných rodinných zahrad, ve kterých se nežije dobře, „něco jim chybí“. Rekonstrukce rodinných zahrad jsou i tématem II. série pořadu Ferdinandovy zahrady (natáčení v roce 2018, vysílání jaro 2019).

04/ Prolnutí interiéru s exteriérem

Pohodlné vycházení z domu na zahradu je stejně důležité jako výhledy z oken. Atmosféra interiéru plynule přechází do exteriéru, dům a zahrada nepůsobí jako dva oddělené světy.

05/ Zahradní domky k bydlení a odpočinku

Další možnost, jak trávit volný čas mimo dům. Do naprosto praktické kůlny či zahradního domku navrhujeme kout na přespání, nebo ledabylé lenošení.

06/ Atrakce pro dospělé

Dospělí stále nejčastěji požadují terasu a na ní pohodlné posezení. Ale k tomu si přejí i další zážitky a atrakce, které je vytáhnou do zahrady a odreagují od každodenního stereotypu – do terénu zapuštěné trampolíny, jednoduché venkovní posilovny, obří šachy, petangueové hřiště, nebo třeba na trám pergoly zavěšený boxovací pytel.

07/ Biopool neboli biologický bazén

Vlna s biotopickými jezery už dosáhla svého vrcholu a mnoho lidí zjistilo, že se o vodu v jezeru nepostará s takovou lehkostí, jakou předpokládali a ke slovu přichází citlivé zapojení bazénů do zahrady. Trendem je biopool – tvarem bazén, vlastností vody přírodní jezero.

08/ Zahrady bez trávníků

Stále platí, že trávník je jednou z nejnáročnějších věcí v zahradě. Péče a údržba stojí spoustu peněz a energie. Trávníkové plochy omezujeme na minimum, místo nich volíme půdopokryvné trvalkové plochy nebo mlatové či štěrkové záhony. Nejsou neobvyklé ani zahrady úplně bez trávníku.

09/ Pěstujeme zeleninu a chováme hospodářská zvířata

Dnes už snad do každé rodinné zahrady projektujeme bylinkový nebo zeleninový záhonek. A s nimi velmi často i přístřešky a ohradníky pro dobytek.

10/ Osobité umění, doplňky a dekorace

Osobitost a originalita vítězí nad pořizovací cenou. Umělecký artefakt nekřičí do světa nic o ekonomické zdatnosti svého majitele. Umění je ambientní součástí prostoru, podtrhuje atmosféru prostoru, pointuje zahradu.

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“

 

Autoři: atelier Flera, Ferdinand Leffler a Tereza Frcalová

150 150 Trendy zahradní architektury 2018