V sedle kola

Ferdinandova reportáž ze závodu horských kol

když Ferdinand Leffler netvoří zahrady, tak cestuje nebo sportuje

1000 MILES je jméno extrémního závodu na kolech, náročného, ale fantastického. Letos jsem se rozhodl ušetřit více času pro své dorůstající děti a jel jsem jen zkrácenou verzi – 500 mil (cca 844 km) za 5 dní.

Pravidla závodu jsou vždy stejná: sleduj vytyčenou trasu, spi, když chceš spát, jez, když chceš jíst a v cíli buď první. Kromě toho dávej bacha na medvědy. V jejich blízkosti nespi.

Jeli jsme z Nové Sedlice, což je na úplném východě Slovenska, do jesenického Františkova.

Organizátor nám po domluvě s národními parky umožnil průjezd pro cyklistu naprosto neuvěřitelnými místy. Nemohl jsem si pomoci a v mnohdy napjaté a vyhecované závodní atmosféře jsem zastavil a alespoň na pár minut se kochal. Československé hory jsou pro mě srdcovka. Rozkvetlé horské louky, dynamika zeleně v kontextu s výškovým přechodem hor do údolí, lesní potůčky, řeky plné mechem porostlých balvanů, v noci pak usínání pod hvězdami posetou oblohou. Byl jsem unesen, ohromen a inspirován.

Dopřejte si v průběhu léta alespoň jednu noc pod širou oblohou, byť třeba „jen“ na vaší zahradě a vypravte se jen tak s malým baťohem do míst, kam jste se vypravovali o prázdninách, když jste byli dětmi, s rodiči, prarodiči, možná jste tam jezdili na tábory. Nadechněte se vůně sena a letního lesa a třeba se vám vybaví pocity a vzpomínky, na které jste už dávno zapomněli.

Ferdinand

150 150 V sedle kola