Zahrada pro děti

Jak vytvořit zahradu pro malé potomky? Základem je vcítit se do různorodých dětských vášní a vymyslet prvky, které budou děti na zahradě opravdu bavit. Důležité je však dbát i na jejich bezpečí.

Pořád si stěžujeme, že děti v dnešní době tráví až příliš času u počítačů, mobilů, tabletů atd. Nedivme se jim. Když jim nedáme příležitost a chuť si hrát venku, proč by to dělaly. Vytvořte jim proto prostředí, které je bude bavit a rozvíjet je v imaginaci i v souznění s přírodou.

Ať je zahrada baví

V první řadě je třeba zamyslet se nad tím, jaké vlastně naše dítě je – co ho baví a co ho naopak nechává chladným. Má rádo fotbal? Pak bude jistě více než namístě nechat na zahradě část volného trávníku, kde se mohou umístit nebo alespoň naznačit branky. Rádo si hraje na vojáky? Určitě přivítá dostatek skrýší a překážek, za které se může při své hře schovat. Zajímá se o hvězdy? Ocení rozhlednu a hvězdářský dalekohled.

Síť s otvory poslouží jako multifunkční hrací prvek. Natáhnout ji můžete mezi stromy.

„Při projektování zahrady pro děti se vždy snažím sejít se nejen s jejich rodiči, ale i přímo s dětmi samotnými. Není totiž nic důležitějšího než slyšet právě jejich názor. Děti většinou přesně vědí, co je baví a s čím si chtějí hrát. Práce s nimi je tak o mnoho jednodušší než s dospělými, kteří často do jisté míry nevědí, co od života, a natož od své zahrady očekávají,“ říká Ferdinand Leffler ze zahradního ateliéru Flera.

Na pískovišti dopřejete dětem pořádný prostor k hrabání.

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“

Zdroj: MF Doma DNES 07/2014
Text: Lucie Martínková
Foto: Atelier Flera, Mirek Kodeš

150 150 Zahrada pro děti