Pohádkové místo zahrada

Každý z nás si přeje mít kouzelné místo, na kterém bychom mohli odpočívat po každodenním stresu. Mnohdy se obracíme na přírodu, která nás přitahuje, neboť se v ní cítíme volně a nespoutaně.


Ale může to být i malá zelená louka, která svou jednoduchou nefalšovanou krásou osvěží naši mysl a duši. Mnozí lidé, kteří jsou svojí kariérou vytíženi, tvrdí, že v určitém stadiu života se jim vyplatí, když si ke svému domu postaví krásnou a estetickou zahradu. A já vím proč. Protože krása a estetika jsou nedílnou součástí velkého štěstí.

Proto jsem se zeptala neustále šťastného, optimistického a výborného zahradního projektanta Ing. Ferdinanda Lefflera, proč si právě vybral jako svoji profesi projektování zahrad a parků.

„Je to práce v přírodě, která mě nabíjí pozitivní energií. Ale v první řadě jsem si vybral člověka. Jeho duši, touhy, sny a přání. Jeho potřeby.”

Zahrada v Klánovicích


Zahrada v Klánovicích


Je to práce v přírodě, která mě nabíjí pozitivní energií. Ale v první řadě jsem si vybral člověka. Jeho duši, touhy, sny a přání. Jeho potřeby. Architektura je pro mě pochopení osobnosti majitele, vnímání genia locci, respekt k širšímu okolí a samo sebou v našem případě také k charakteru stavby, kterou zahrada bude obklopovat. Vybral jsem si život pod širým nebem, sáhodlouhé diskuse o estetice, pocitech a vnímání, vybral jsem si tvořit a těšit se z výsledků – ačkoliv často až po několika letech. Zpříjemním lidem chvilku, podvečer nebo třeba celý život.

Jakou květinu máte nejraději a jaký strom vás okouzluje?

Miluji květinu i strom na svém místě – osamocenou sněženku v hlubinách temného lesa, líně se pohupující tulipán v ruce milence spěchajícího za svou milou, pohádkový květ leknínu na hladině brčálově zelné tůňky, zběsile tančící zlatá stébla travin v podzimní vichřici, ty věčně mladé břízky anebo ledabyle elegantní duby.

Když vás osloví nějaký klient, víte již předem, jakou zahradu nebo park si bude přát?

Ne, do posledního okamžiku projekčního procesu nevím, jaký obraz společně vytvoříme, jaká múza se k nám v průběhu projektu připojí a poradí nám třeba. Poznávacími, studijními i pracovními návštěvami do zemí s hlubokou tradicí zahradní architektury jsem pochopil, jak moc důležité jsou osobní setkávání a často i sáhodlouhé debaty projektanta s majiteli a budoucími uživateli zahrady. Na Britských ostrovech dokonce není vyloučeno, že se k vám váš zahradní architekt na pár dní nastěhuje, aby lépe pochopil vaše každodenní rituály, požadavky a rytmus vašeho života.

Co děláte v zimě?

Obléknu si teplé ponožky, piji grog a těším se na Vánoce.


Ferdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


Reneé bydlení

Zdroj: Reneé bydlení
Text: Ferdinand Leffler
Foto: Atelier Flera
Odpovědná redaktorka: A. Wevelsiepová


Výběr z našich článků

Pekné bývanie | Atelier Flera

Dobre skoordinovaná akcia realizácie záhrady

Takto zhodnotil záhradný architekt Ferdinand Leffler spoločnú prácu majiteľov, pamiatkarov a niekoľkých profesií, ktoré sa podieľali na rekonštrukcii vzácnej vily a pamiatkovo chránenej záhrady.

Výběr z referencí

Dvořákovi

Spolupráce s architektonickou kanceláří Flera pro nás byla potěšením a radostí. Našli jsme zde vzácnou kombinaci stoprocentní profesionality a spolehlivosti s bohémskou lehkostí a kreativitou. - všechny reference

Dvořákovi