Soukromé údolí

V pražské vilové čtvrti Hanspaulka zdobí okolí mnoha domů originálně založené a nádherně upravované zahrady. Do jedné z nich vás teď zveme.

Dalo by se říci, že je to jakési malé údolíčko vroubené kamennými zídkami a spoustou květin, jenže to by bylo trochu zjednodušené představení celkového konceptu. V zahradě najdete totiž spoustu rostlin a dřevin, některé staršího a jiné novějšího data, a spoustu dalších zajímavostí, které stojí za prohlídku.

Směr jihovýchod

Zahrada má jednu velkou výhodu: pozemek o rozloze 1700 metrů čtverečních je situován na jihovýchod až východ, takže je světlý, hodně prozářený sluníčkem. Původní starou zahradu nechali v roce 2013 majitelé rekultivovat, a zdali vypracování nového konceptu pražskému ateliéru zahradní architektury Flera. Architekti přistupovali k celkovému zadání velmi citlivě. S ohledem na lokalitu, velikost zahrady i již vysazené dřeviny navrhli rozdělit pozemek na několik částí podle jejich funkce (odpočinková, okrasná) a orientace vůči domu (jednotlivé vstupy do zahrady, například možnost vyjít přímo z obývacího pokoje do zahrady) a také vůči světovým stranám. Největší část pozemku je dnes vyhrazena okrasné zahradě s několika romantickými zákoutími, následuje část relaxační a pak tu najdete prostor vyhrazený pro zeleninové záhony, ovocné stromy a nechybí ani místo pro voňavé bylinky a květiny na řez do vázy.

Největší část pozemku je dnes vyhrazena okrasné zahradě s několika romantickými zákoutími.

Květy od jara do podzimu

Majitelé zahrady dávají přednost kvetoucím rostlinám, a tak pro ně zahradníci pečlivě vybrali soubor květin tak, aby v každém měsíci pěstební sezony v zahradě něco kvetlo. A co tu najdete? Jsou tu salvie, pivoňky, kosatce a růže, ale i mohutnější kvetoucí keře, například hortenzie, rododendrony. Ty navíc majitelé preferovali kvůli stálezelenému efektu – stejně jako bobkovišeň lékařskou nebo ptačí zob.

Zahradě nechybějí zeleninové záhony a záhony s květinami na řez do vázy, prostor byl i pro praktický dřevěný domek na zahradnické nářadí.

Muchovníky pro radost i užitek

Dominantou zahrady jsou různé druhy muchovníků. Pokud vám název nic neřekne, zahradníci vám prozradí, že se jedná o keře nebo stromy původem ze Severní Ameriky nebo Asie a že mají jedlé plody, které se v sušeném stavu dříve používaly jako náhražka rozinek. Dorůstají do výšky až dvaceti metrů, kvetou podle druhu od března do června, mají opadavé listy, jedlé plody o velikosti od 0,5 do 1,5 cm mají červenou až fialovou barvu a nasládlou chuť. Na podzim se navíc listy muchovníků zbarví do oranžové až červené a stanou se ozdobou zahrady.

A co dále skrývá zahrada? Pro děti přírodní pískoviště a pro romantické posezení s přáteli třeba i velké ohniště.

Během pěstební sezony je zahrada prakticky pořád rozkvetlá, najdete v ní skalničky, trvalky i keře.

Kámen a proutí

Svažující se pozemek je zpevněn opěrnými kamennými zídkami, které výškově rozčleňují pozemek. Kameny jsou spojené betonem, někde zahradníci do spár zasadili trvalky, které ke svému životu nepotřebují tolik pěstebního substrátu. Další přírodní materiál, který se v zahradě uplatnil, je proutí, které tvoří lem vyvýšených záhonů. Na nich se rostliny každou pěstební sezonu mění, majitelé na nich pěstují třeba hlávkový salát, ale i bazalku, pažitku, petrželku, oregano a jahody.

V zahradě se ještě ukrývá menší nevyhřívaný skleník, který maximálně využívá sluneční záření. Vedle skleníku jsou vyvýšené záhony s bylinkami, jahodami, zeleninou a spol.

Ukryto ve skleníku

Skleník o půdorysu 1,8 x 2,6 metru je situován ve směru jih – sever, takže maximálně využívá sluneční záření, a majitelé ho tak používají hlavně k pěstování rajčat. Pro děti nechybí přírodní pískoviště, a také je tu velké ohniště a domek na zahradnické nářadí. Co by ještě zahradní architekti majitelům doporučili? „Možná nějaký vhodně vybraný umělecký kousek, masivní lavici nebo pár ozdobných nádob na květiny na terasu,“ radí architekt Ferdinand Leffler. Zahrada je přece živý organismus, který se pořád vyvíjí.

Během pěstební sezony je zahrada prakticky pořád rozkvetlá, najdete v ní skalničky, trvalky i keře.

 

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“

Zdroj: Blesk Hobby 08/2015
Text: Olga Trešlová
Foto: Atelier Flera

150 150 Soukromé údolí