Trendy zahradní architektury 2018

Trendy zahradní architektury 2018 | Atelier Flera

TOP 10 podle Ferdinanda Lefflera / „HLEDÁNÍ OBYČEJNA“„Žijeme v překrásné době, kdy máme prostor zabývat se dopodrobna tím, co jíme, cítíme a žijeme. Vybíráme školy svým dětem, zajímáme se o způsoby, jak si do života vnést více opravdovosti, nebo řekněme podstaty, jednoduchosti. Začínáme být přesyceni exotickými dovolenými i nesmyslným přepychem. Luxusem je pro nás kvalitně a pravdivě trávený čas s našimi blízkými, s naší rodinou.

Po principech Feng shui přichází nám Evropanům jistě bližší dánský návodný program pro každodenní pohodu zvaný Hygge. Říká, že ty nejlepší věci jsou zadarmo nebo skoro zadarmo, ať už se bavíme o s láskou pletených ponožkách od babičky anebo pár zapálených svíčkách, které vnesou do pokoje víc pohody než všechny designové lampy světa.

Ať už to ale nazýváme „hledání obyčejna“ nebo hygge, naše směřování je jasné: do našich životů stejně jako do našich zahrad se snažíme vnést nenucenou pohodu, klid a sympatickou pokoru.“

Po principech Feng shui přichází nám Evropanům jistě bližší dánský návodný program pro každodenní pohodu zvaný Hygge. Říká, že ty nejlepší věci jsou zadarmo nebo skoro zadarmo, ať už se bavíme o s láskou pletených ponožkách od babičky anebo pár zapálených svíčkách, které vnesou do pokoje víc pohody než všechny designové lampy světa.

Trendy zahradní architektury 2018 | Ferdinand Leffler


01/ TRADIČNÍ PROŽITKY ZPÁTKY DO ZAHRAD

Zahrady se stávají nekomplikovaným a samozřejmým místem k žití. Nechceme nic, co by nás příliš zaměstnávalo údržbou a obsluhou. Nevyhledáváme ani složité technologie vodních prvků, ani zbytečně sofistikovaný zahradní nábytek. Chceme klid a pohodu.

Tradiční prožitky zpátky do zahrad | Trendy zahradní architektury 201802/ ZAHRADY CHALUP A VENKOVSKÝCH STAVEN

Čím dál častější dostávám poptávky na zvelebení zahrad, které se nachází v otevřené krajině anebo v rámci pěkné historické obce. Zahrady takových objektů už nejsou zapomenuté popelky. Majitelé chtějí znovuobjevit původní prostou, praktickou a logickou krásu venkovské krajiny. Řešíme napojení na lesy, louky. Malujeme kurníky, nebo třeba oplocení ovcí. Z původně hospodářských zahrad vznikají pohodové, praktické a uvolněné exteriéry.

Zahrady chalup a venkovských stavení | Trendy zahradní architektury 201803/ REKONSTRUKCE ZAHRAD NEDÁVNO ZALOŽENÝCH

Jsou to zahrady, které vznikly vesměs v 90. letech a později. Jedná se o redesign nákladných a křečovitě udržovaných rodinných zahrad, ve kterých se nežije dobře, „něco jim chybí“. Rekonstrukce rodinných zahrad jsou i tématem II. série pořadu Ferdinandovy zahrady (natáčení v roce 2018, vysílání jaro 2019).

Rekonstrukce zahrad nedávno založených | Trendy zahradní architektury 201804/ PROLNUTÍ INTERIÉRU S EXTERIÉREM

Pohodlné vycházení z domu na zahradu je stejně důležité jako výhledy z oken. Atmosféra interiéru plynule přechází do exteriéru, dům a zahrada nepůsobí jako dva oddělené světy.

Prolnutí interiéru s exteriérem | Trendy zahradní architektury 201805/ ZAHRADNÍ DOMKY K BYDLENÍ A ODPOČINKU

Další možnost, jak trávit volný čas mimo dům. Do naprosto praktické kůlny či zahradního domku navrhujeme kout na přespání, nebo ledabylé lenošení.

Zahradní domky k bydlení a odpočinku | Trendy zahradní architektury 201806/ ATRAKCE PRO DOSPĚLÉ

Dospělí stále nejčastěji požadují terasu a na ní pohodlné posezení. Ale k tomu si přejí i další zážitky a atrakce, které je vytáhnou do zahrady a odreagují od každodenního stereotypu – do terénu zapuštěné trampolíny, jednoduché venkovní posilovny, obří šachy, petangueové hřiště, nebo třeba na trám pergoly zavěšený boxovací pytel.

Atrakce pro dospělé  | Trendy zahradní architektury 201807/ BIOPOOL NEBOLI BIOLOGICKÝ BAZÉN

Vlna s biotopickými jezery už dosáhla svého vrcholu a mnoho lidí zjistilo, že se o vodu v jezeru nepostará s takovou lehkostí, jakou předpokládali a ke slovu přichází citlivé zapojení bazénů do zahrady. Trendem je biopool – tvarem bazén, vlastností vody přírodní jezero.

Biopool neboli biologický bazén | Trendy zahradní architektury 201808/ ZAHRADY BEZ TRÁVNÍKŮ

Stále platí, že trávník je jednou z nejnáročnějších věcí v zahradě. Péče a údržba stojí spoustu peněz a energie. Trávníkové plochy omezujeme na minimum, místo nich volíme půdopokryvné trvalkové plochy nebo mlatové či štěrkové záhony. Nejsou neobvyklé ani zahrady úplně bez trávníku.

Zahrady bez trávníků | Trendy zahradní architektury 201809/ PĚSTUJEME ZELENINU A CHOVÁME HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA

Dnes už snad do každé rodinné zahrady projektujeme bylinkový nebo zeleninový záhonek. A s nimi velmi často i přístřešky a ohradníky pro dobytek.

Pěstujeme zeleninu a chováme hospodářská zvířata | Trendy zahradní architektury 201810/ OSOBITÉ UMĚNÍ, DOPLŇKY A DEKORACE

Osobitost a originalita vítězí nad pořizovací cenou. Umělecký artefakt nekřičí do světa nic o ekonomické zdatnosti svého majitele. Umění je ambientní součástí prostoru, podtrhuje atmosféru prostoru, pointuje zahradu.

Osobité umění, doplňky a dekorace | Trendy zahradní architektury 2018www.lavice.czFerdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


Autoři: atelier Flera, Ferdinand Leffler a Tereza Frcalová

Výběr z našich článků

Zahrada na míru | Home Architect

Zahrada na míru

Proč si na tvorbu zahrady najmout profesionála a co od něj očekávat? Na co si dát pozor? K čemu všemu může vaše zahrada sloužit a jaké jsou nejčastější nešvary? Na tyto a mnohé další otázky by měl odpovědět seriál z pera členů týmu zahradního ateliéru Flera, který budete na těchto stránkách vídat po celý letošní rok.

Výběr z referencí

Petr Lesák

První setkání i následující další a další byla vždy květnatým koncertem a popisem voňavých představ o tom, jak by mohla má soukromá oáza vypadat, kvést, působit. - všechny reference

Petr Lesák