Z lásky nebo z rozumu?

Vztah se zahradním architektem by měl být ideálně obojím. Na jednu stranu by mělo jít o profesionála, který za adekvátní cenu umí přinést kvalitní výsledek splňující určitá obecná kritéria. Na druhou stranu by vám však měl lidsky sednout a umět porozumět, protože společně budete vytvářet místo, kde se zkrátka chcete cítit dobře.


Proč spolupracovat s profesionálem

Profesionál by měl do plánování zahrady vnést rozhled, zkušenost a také kreativitu. Výběr ale není jednoduchý. A přitom může jít o nejdůležitější rozhodnutí, jaké během procesu tvorby zahrady učiníte.


Kvalitní architekt nebo architektka s vámi budou „na jedné lodi“ během celého procesu od projektu po předání hotové zahrady. Důležitá je zejména jejich přítomnost u realizace a kontrola způsobu, jakým firma převádí plán do reality. Jedině tak bude výsledek odpovídat vašemu zadání.Kromě financí si můžete pečlivým výběrem architekta i realizační firmy ušetřit také řadu starostí.


Dříve než se pustíte do kultivování své zahrady, je na místě si vše dobře rozvrhnout a rozmyslet. Vytvořit si hrubý plán, podle kterého můžete buď naráz, anebo postupně zahradu vybudovat tak, aby jednotlivé nápady na sebe plynule navazovaly a korespondovaly s účelem zahrady i vašimi potřebami. Následně přichází na řadu rozhodnutí, zda se do konkrétního projektu pustíte sami, nebo si na pomoc pozvete profesionála.

„Jsem přesvědčen, že mnozí si svou zahradu dokážou udělat sami lépe než s průměrným projektantem. Nalézt totiž vedle sebe někoho, kdo vás bude vnímat a komu bude záležet na tom, aby se vám v zahradě žilo dobře, abyste ze spolupráce neodcházeli rozčarovaní a znechucení, není vůbec jednoduché,“ upozorňuje architekt Ferdinand Leffler.


GARDENSHIT

Komentář Flery: „Chuť být výrazný a pestrý na nesprávném místě. Ploty (a živé ploty stejně tak) by měly jednotit a klidnit uliční linii. Toto je snaha být za každou cenu originální. A správná cesta? Podívejte se, jak mají řešené ploty sousedé z ulice, vaše městská čtvrť. Ploty jsou pojítkem s historií, a tak v exteriéru raději navažte − nejen plotem, ale třeba i dlažbou cestičky od vrátek − na původní architekturu.“

www.gardenshit.czInvestice, která se vrátí

Mnohým se spolupráce se zahradním architektem může jevit jako plýtvání penězi. Zahradní architekt vám však ve skutečnosti může pomoci spoustu peněz ušetřit. Například tím, že společně s vámi důkladně rozmyslí rozvržení funkcí v zahradě − tak, abyste nejméně několik let neměli potřebu výrazně koncepci narušovat nákladnou rekonstrukcí. Také vám bude schopen nabídnout ke každému přání celou škálu řešení a pomůže vybrat tu optimální, co možná nejtrvanlivější, případně také nejlevnější variantu. V neposlední řadě by měl zahradní architekt samozřejmě rozumět

i rostlinám, a proto byste se tedy díky tomu měli vyhnout zbytečným investicím do druhů, které na vaší zahradě nepřežijí. Pokud máte v plánu zadat realizaci své zahrady zahradnické firmě, domluvte se s architektem na uskutečnění důkladného výběrového řízení. Zeptejte se svých známých, s jakou firmou mají dobrou zkušenost a nechte i svého architekta přijít s tipem na osvědčenou firmu. Srovnejte nabídky nejen podle ceny, všímejte si kvality odvedené práce a spokojenosti klientů i po dokončení díla.


Profesionál by měl do plánování zahrady vnést rozhled, zkušenost a také kreativitu. Pokud se rozhodnete pro spolupráci se zahradním architektem, pečlivě ho vybírejte. Měl by to být člověk, který se bude zajímat o vaše přání, preference a životní styl. Zahrada by měla odrážet především osobnost majitele a až pak případně mluvit i za přizvaného architekta.Zahradní architekt vám může ušetřit spoustu peněz. Důkladně totiž rozmyslí rozvržení funkcí v zahradě i skladbu rostlin − tak, abyste několik let neměli potřebu výrazně koncepci narušovat, zkrátka něco měnit či přesazovat.


Odevzdání projektu nestačí

Kvalitní architekt vám bude partnerem i po dobu realizace a bude hájit vaše zájmy. Měl by se pravidelně účastnit kontrolních setkání, hodnotit práci realizační firmy, hlídat kvalitu i náklady. Při každé realizaci vyplavou na povrch další detaily, které je třeba dořešit v průběhu samotné realizace. Vždy je dobré znát kromě názoru realizační firmy i pohled architekta. Realizační firmy bez dozoru zodpovědného architekta mají často tendenci sklouzávat k sériovým a nešťastným řešením, jež mohou doslova „pohřbít“ příběh a kreativitu, kterou jste se společně snažili do projektu dostat.


GARDENSHIT

Komentář Flery: „Příklad toho, jak vypadá záhon pravděpodobně netknutý zahradním architektem. Na tuto sbírku „kuliček na kmínku“ v záplavě říčních oblázků opravdu není třeba žádného velkého vědění. Zda je to hezké, to nechme posoudit každého z vás. Praktické však určitě ne. Představa, že musím každý podzim vybírat pinzetou z kamínků listí, mě rozhodně nenaplňuje pocitem harmonie. Oč lepší variantou by byl zapojený kvetoucí záhon, do kterého ani po pár sezónách nemusíte sáhnout, a přesto vám dělá radost po celý rok. Barvou, květem, vůní, dynamikou…“

www.gardenshit.czJak ho vybrat

Dnes existuje celá řada škol, které své absolventy připravují na povolání zahradního architekta. Vypouští studenty do světa s různou výbavou ať už technickou, nebo vědomostní. Ne vždy však alma mater vypovídá o kvalitě konkrétního profesionála. Nakonec vždy jde zejména o to, jak otevřený bude architekt výzvám, které se mu v předložených zadáních nabízejí. Pokud se rozhodnete pro spolupráci se zahradním architektem, pečlivě ho vybírejte. Musí to být člověk, se kterým se vám bude dobře a bez zábran hovořit o vašich přáních a životním stylu. Klíčovou roli tu hraje empatie.Porozumění a respekt

Architekt by se v úvodu měl zajímat především o to, jak žijete, co vás baví, co vás těší a inspiruje, co vás naopak děsí, co se vám nelíbí. Zkrátka o vašich snech a představách. Měli byste s ním (alespoň zpočátku) na chvíli zapomenout, že řešíte praktickou záležitost, jakou budování zahrady bezesporu je. Architekt musí být nejen ochoten vyslechnout si vaše přání, dokonce by se na ně měl aktivně ptát. Musí pochopit, co hledáte. „To ovšem vůbec neznamená, že bude na vše přitakávat a nebude vám ochoten oponovat.

Přílišná servilita vůči zadavateli je kontraproduktivní − klient nemusí dostat skutečně to, za co se původně rozhodl zaplatit,“ vysvětluje Leffler, který je přesvědčen, že bez dokonalé znalosti přání investora není možné vytvořit dobrou zahradu. Hledaná osoba by tak měla být schopna brát vás jako rovnocenného partnera do diskuse, s nímž bude konzultovat každý aspekt svého návrhu. Architekt, který vás bude přehlížet, nebo se vám naopak bude podbízet a nebude umět říci svůj názor, rozhodně není dobrou volbou.


Dvakrát měř

Zahradu zakládáte na několik desetiletí. Pokud s výsledkem vaší spolupráce nebudete stoprocentně spokojeni, budete buď muset jít do celého procesu brzy znovu, nebo si budete zvykat žít se zahradou, která se vám tak docela nelíbí. Buďte proto raději nároční ve výběru a nepospíchejte s ním. „Vy, investoři, jste ve svých přáních zajisté úplně stejně pestří, jako jsme my, architekti. A to, co je pro někoho samozřejmostí, bude pro druhého noční můrou. Vyberte si tedy architekta, jehož pohled na svět bude blízký tomu vašemu. Když se totiž spolupráce rozeběhne, mnohým z nás už je pak tak nějak hloupé ze vztahu odstupovat,“ radí Ferdinand Leffler.


Ferdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


Home Architect 03/2013 | Atelier Flera

Zdroj: Home Architect 03/2013
Text: Ferdinand Leffler, Dominika Záveská
Foto: Atelier Flera, Thinkstock, www.gardenshit.cz
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská


Comments

comments

Výběr z našich článků

Trendy zahradní architektury 2017

Rok není dost na to, aby se trendy zahradní architektury obrátily vzhůru nohama. Řekl bych, že směr zůstává zachován a já ten trend rozhodně považuji za pozitivní. Je to trend ke zodpovědnému přístupu k naší planetě a také k přirozenému a radostnému pobývání v našich zahradách.

Výběr z referencí

Rudolf Zajac

Spolupráci s ateliérom Flera môžeme veľmi vrelo odporučiť. Ferdinand Leffler nás svojim prístupom presvedčil, že má cit pre kompozíciu, proporcie a vybrané materiály. - všechny reference

Rudolf Zajac, exministr zdravotnictví SK