Zahrada s komínem

Mít zahradu velkou jako malý park a v ní tovární komín se jen tak někomu nepoštěstí. Mladým manželům z Říčan u Prahy se tenhle sen splnil. Objevili starou opuštěnou cihelnu a místo jim okamžitě přirostlo k srdci.

Zahrada s komínem | Atelier Flera

Dnes byste jen těžko poznali, že krásně udržovaná zahrada byla kdysi částí průmyslové aglomerace, kde se z hlíny řezaly, sušily a pálily cihly. Jediné, co tu po nich zbylo, je hlinitá zem a komín, který se majitelům podařilo zachovat a opravit. „Původně tu byl jen zanedbaný sad, ale místo se nám na první pohled líbilo,“ vysvětluje majitel zahrady, „je to pohodová lokalita, je tu klid a ticho a navíc krásný výhled na nedaleký rybník.“ Letos tu rodina bydlí desátý rok a určitě by už nikdo z nich neměnil.

S komínem v zádech

Ze staré cihelny zbyl jen komín z lícových cihel, a je to opravdový pradědeček. Pamatuje si totiž, jak vypadalo městečko před sto padesáti lety. Nynější majitelé měli určitě velké štěstí, že se zachoval v celkem dobrém stavu. „Chybělo mu jen pár cihel, které jsme nechali doplnit, a pak se přidalo několik obručí, aby se celá stavba zpevnila.“ Historické torzo bylo ale třeba šikovně zakomponovat do zahradního projektu, a tak majitelé svěřili raději úkol odborníkům. „Od začátku, kdy jsme k projektu jako architekti přišli, byl pro nás komín cihelny významným solitérem a odkazem na genius loci,“ vysvětluje zahradní architekt Ferdinand Leffler ze studia Flera. „Pracovali jsme s ním jako s dědictvím a s tenkou linií, která se vinula příběhem celé kompozice zahradních úprav.“ Podle umístění komína byla rozvržena celá zahrada, vybíraly se vhodné dřeviny i další rostliny tak, aby vše dokonale tvořilo jednotný celek.

Zahrada s komínem | Atelier Flera

Za hustou řadou okrasných keřů, kam nikdo ze sousedů nevidí, najdete venkovní vířivku a místo na sportovní aktivity i odpočinek.

Park za domem

Už při letmém pohledu je všem jasné, že zahradničení je opravdu velký rodinný koníček. Řekněte, kdo jiný než zahrádkář s velkým srdcem by si pořídil pozemek o rozloze pět tisíc metrů, kde bude muset sekat trávu, zastřihávat stromy a starat se o stovky dalších rostlin? Na první pohled by se mohlo zdát, že je zahrada jen okrasná, plná nejrůznějších zákoutí s dřevinami a předsazenými keři a květinami, ale zdání klame. Má svou relaxační a pobytovou část blízko u domu, která díky své koncepci slouží k pohodlnému životu rodiny s dětmi. Najdete tu velké plochy trávníku, herní prvky, hlavně nejrůznější prolézačky, houpačky a pak velkou trampolínu, kterou tu a tam občas využijí i dospělí. Kousek dál v zahradě, šikovně ukrytá mezi výsadbou okrasných dřevin, je velká fitness zóna s vířivou vanou, takže si rodina může nikým nerušena dopřát kdykoli po celý rok potřebný relax. Po celé zahradě navíc najdete několik půvabných nenápadných zákoutí s pohodlnými lavičkami, odkud se dají dobře pozorovat děti při hraní nebo sportování.

Zahrada s komínem | Atelier Flera

Ve velké rodinné zahradě je řada tichých zákoutí s lavičkami. Krásný výhled je třeba na sousední rybník Jureček s půvabnou plovárnou, která připomíná známý český film Rozmarné léto.

Krása i užitek

Půda je základ každé zahrady, v tomto případě byla daná místem. Je jílovitá, a to při plánování nové výsadby sehrálo důležitou roli. Tento druh půdy je totiž velmi těžký, málo propouští vláhu a po deštích má sklon k zamokření, takže kořenové systémy rostlin můžou trpět nedostatkem kyslíku. „Vybírali jsme rostliny, které si s ní dobře poradí, a snažili jsme se zachovat také původní ovocné stromy z původního sadu,“ popisuje zahradní architekt. „Stávající dřeviny, které byly životaschopné, jsme doplnili kvalitními podrosty, a zahradu jsme probarvili skupinami kvetoucích dřevin, například hortenzií, rododendronů, růží a trvalek, z nichž hlavně na podzim dominuje fialově žlutá kombinace rudbekií a rozchodníků.“ Půdu bylo třeba před výsadbou také vhodně upravit, zahradníci přidávali do zdejší zeminy drť z kůry, odpadní piliny, dřevěnou štěpku, spadané listí ze stromů, usušenou posekanou trávu nebo klasický hnůj, aby byl substrát nejen lehčí a propustnější, ale měl také více potřebných živin.

Zahrada s komínem | Atelier Flera

Velká zahrada má spoustu romantických zákoutí.

Zahrada s komínem | Atelier Flera

Pod starými stromy vznikly terasovité záhony s opěrnými zídkami ze starých kamenů. Daří se tu opadavým keřům, třeba hortenziím nebo tavolníku.

Čtyři roční období

Majitelé zahrady preferují jemné decentní barevné odstíny, od bílé po nejrůznější odstíny fialové, chtějí, aby jejich zahradní záhony „nekřičely“, ale jen promlouvaly tu a tam nějakým zpestřením v kontrastu s odstíny zelené barvy. V každém ročním období od jara do podzimu tak najdete v zahradě zajímavé kompozice kvetoucích rostlin a keřů. A tak tu našly své místo jarní voňavé barevné šeříky a původní druhy typu kapradin, kterým se daří hlavně na vlhčích stinných místech pod většími dřevinami. „Shodli jsme se třeba na využití různých typů okrasných travin, dále na šalvěji, levanduli a hortenziích pro letní měsíce,“ popisuje architekt. „Do pozdního podzimu tady na záhonech kvetou růže, které ostatně patří mezi nejoblíbenější květiny majitelů zahrady.“ Zahrada je ale hezká i v zimě, ze sněhu vykukují okrasné traviny, jsou lehce ojíněné mrazem a tvoří nádherné seskupení v jinak jednotvárné přírodě. Zahradu je ale třeba stále zdokonalovat. „Dva roky po založení jsme ji doplňovali dalším kvetoucím akcentem tavolníků a růží pro zvýšení jarního a letního efektu,“ vysvětluje architekt.

Domácí ovoce a bylinky

Výsadbě nových ovocných stromů, keřů, bylinek a dalších užitkových rostlin předcházela porada s paní domu, která měla hlavní slovo. Na bylinkových záhonech kolem domu a v truhlících na terase tak nesmí chybět voňavá majoránka do bramborové polévky, máta do mojita nebo bazalka na domácí pesto. A v přilehlém sadu? Nabídka ovocných keřů a stromů je opravdu pestrá, sklízet ovoce začíná rodina už na začátku léta, dozrávají tu maliny, nakyslé višně, pak dojde na švestky a na podzim na šťavnatá jablka.

Práce bez konce

První léta se o nově založenou zahradu starali majitelé střídavě se zahradníky, protože bylo třeba každý rok tu a tam něco doladit. Dnes, zhruba po šesti letech, připadá většina pravidelné péče na samotné majitele, čas od času si ale na pomoc přivolají zahradnickou firmu. Jde ale většinou spíše o odborné konzultace ohledně správně provedeného udržovacího řezu dřevin. Sekání trávníku a péči o nově založené záhony zvládá rodina sama. „Rád se při cestě kolem zastavím s majiteli na kus řeči a možná, že i při příští návštěvě znovu vymyslíme něco, co by zahradě mohlo pomoct, došperkovat ji a občerstvit,“ míní Ferdinand Leffler. Každá zahrada si přece zaslouží dosadit občas nějakou dřevinu, něco zastřihnout nebo dostat více sluníčka na zahuštěnou výsadbu. A zahrada se starým továrním komínem dvojnásob.

Fotogalerie zahrady s komínem v Říčanech

Ferdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


Blesk Hobby 12/2014 | Atelier Flera

Zdroj: Blesk Hobby 6/2014
Text: Olga Trešlová
Foto: Atelier Flera


Výběr z našich článků

Záhrada na výslní

Južný svah na úpätí Malých Karpát, takmer stredomorské podnebie a česko-slovenský projekt. To sú hlavné východiská navštívenej záhrady.

Výběr z referencí

Dvořákovi

Spolupráce s architektonickou kanceláří Flera pro nás byla potěšením a radostí. Našli jsme zde vzácnou kombinaci stoprocentní profesionality a spolehlivosti s bohémskou lehkostí a kreativitou. - všechny reference

Dvořákovi