Zahradní architekt

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a designér působící v ateliéru Flera. V rámci své profese sám sebe považuje zejména za proporcionalistu a posluchače.


V čem tkví váš zájem o design a chuť vytvářet zahrady?

Baví mě lidi. Rád naslouchám a ptám se a připravuji lidem radost.


Vaše první realizace?

Písečné čeřiny rozbouřeného oceánu na dně mého akvária, když mi bylo sedm.


Vaše nejoblíbenější realizace?

Bavila mě práce v bretaňském Erque pro mé přátele Joeala a Martu Davoure. Bavily mě zahrádky v New Hampshire. Velkou výzvou byl také park dvanácti biblických zastavení ve Štětkovicích.


Co tvoří krásný interiér/exteriér?

Krásný? To je absolutně relativní pojem. Řekněme raději hluboký, smysluplný a pravdivý. Je to koncept, který patří jeho uživatelům. Nepovyšuje se na ně, ale není ani trapným, podlézavým hlupáčkem. Je takový, jako jsou oni. V mých zahradách by měl jejich majitel nalézt klid a snad i sám sebe.


Jak byste popsal váš „architektonický rukopis“?

Čisté a pochopitelné linie, přívětivá proporce, materiály použité ve svých nejsyrovějších formách, stabilita, kontrast. Používám minimum výrazných prvků. Podstatné je pozadí. To nechá dokonale vyniknout primabaleríny a toreadory.


Co si má rozmyslet člověk, který chce změnit svou zahradu, ale neví jak?

Měl by se zamyslet nad tím, kdo je on sám. Kdo je jeho rodina a blízcí. Jak bude ve své zahradě čas trávit. Měl by si vzpomenout na zahrady svého mládí. Měl by se odpoutat od všech limitujících šotků a otevřít se svým přáním. Není to o penězích, je to o hledání.


Jak majitel a vy tvoříte jednu zahradu?

Setkáme se na zahradě a tam si povídáme. Já poslouchám a maluji. Za pár dní se opět setkáme – já mluvím, on poslouchá a pak taky mluví. A pak ještě desetkrát a projekt je na světě.


Zlepšuje se úroveň českých zahrad?

Rozhodně každý rok vnímám posun. Letos je to velmi sympatický nárůst žádostí směrem k udržitelným zahradnickým postupům. Pěstování vlastní zeleniny a ovoce. Vnímám hravost a uvolněnost. Pryč jsou časy nabubřelých arboret – je čas skočit do holínek!


Popište styl vašeho domu a zahrady…

Máme krásný starý dům v Dobřichovicích. Žiju se svou ženou, dvěma dcerkami, dvěma syny a dvěma labradorkami. Zdi jsou báječně pokresleny pastelkami a orazítkovány dětskými tlapičkami. Na zahradě máme pumpu a s tou je vám legrace. Další oblíbenou činností je sběr a transport žížal a brouků. Máme skvělou terasu a pergolu s ohništěm. Naše zahrada je velké dobrodružství.


Tip na inspiraci na krásnou zahradu?

Kniha od Christophera Bradley Holea nazvaná The Minimalist Garden. A dále Malý Princ a také film Baraka.


Váš oblíbený designový obchod?

Nemám oblíbený designový obchod. Designové obchody a obchod s tím „opravdu nejopravdovějším“ designem považuji za zbytečné. Design je všude kolem nás – v každé samoobsluze, na každém nádraží, v každém parku.


Ferdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


Hospodářské noviny | Atelier Flera

Zdroj: Hospodářské noviny | 05/2012
Text: Ferdinand Leffler
Foto: Atelier Flera


Výběr z našich článků

Proměny českých zahrad | Týden 12/2011

Proměny českých zahrad

Méně zeleniny, více okrasných rostlin. A také bazénu, zahradních jezírek, pergol a přístřešků, grilů i dekorativních kamenů – tak se za posledních dvacet let změnily zahrady v Česku.

Výběr z referencí

Dvořákovi

Spolupráce s architektonickou kanceláří Flera pro nás byla potěšením a radostí. Našli jsme zde vzácnou kombinaci stoprocentní profesionality a spolehlivosti s bohémskou lehkostí a kreativitou. - všechny reference

Dvořákovi