Zelené pokoje v zahradě

Zveme vás na malý výlet pár kilometrů jihozápadně od Prahy. Naším cílem je užitková rodinná zahrada v obci Sokoleč. Ale nebojte, mají tam i spoustu květin a okrasných dřevin.

Zelené pokoje v zahradě | Atelier Flera

U moderního třígeneračního domu, kde bydlí manželé se dvěma dospívajícími kluky a prarodiči, najdete velkou zahradu s rozlohou 600 m2, v níž má každý člen, rodinného klanu své místo. Prarodiče se rádi věnují pěstování nejrůznějších druhů zeleniny a ovoce na velké užitkové části pozemku, rodiče si často něco dobrého uvaří v prostorné venkovní kuchyni a posedí v příjemném chládku dřevěné zahradní pergoly. A kluci? Mají tu přece svůj kout s velkou trampolínou a bazénem a můžou běhat a sportovat na měkoučkém trávníku. Ale vlastně všechno patří všem, a to je dobře. Zahrada je tak plně využitelná po celý rok a stala se jakousi další obytnou plochou.

Soukromí hlídá vysoká zděná zeď, kterou zdobí vysazené květiny.Nic a nikdo nepřekáží

Při koncipování zahradního projektu dostali architekti vcelku jednoduchý a přitom geniální plán, aby tu nic a nikdo nepřekážel. „Pozemek jsme rozdělili do jakýchsi pomyslných zelených pokojů,“ vysvětluje spoluautorka projektu Tereza Mácová. „První je “obývací”, místo televize v něm ale najdete velký krb, k posezení slouží venkovní nábytek a pro zábavu a osvěžení prostorný zastřešený bazén, který se dá využívat skoro celý rok.” Druhý pokoj je spíš taková zašívárna. Její dominantou je velká hrušeň a pod ní trávník, který působí jako multifunkční koberec, na němž si můžete v klidu poležet nebo posedět, aniž by vás něco rušilo. „Posledním pokojem je předzahrádka, která má dvě funkce,“ upřesňuje zahradní architektka. „Jednak je to příjemné uvítání členů rodiny, když přijdou domů – je tedy harmonická a čistá, a zároveň se v ní pěstují zelenina a ovoce, takže je i velmi praktická.“ Během pěstební sezóny si tu a tam můžete při příchodu něco sezobnout z keřů. Přední část zahrady byla pro pěstování zvolena hlavně kvůli jižní expozici, ostatně nejlépe se tu daří zelenině a bylinkám.

Prostor mezi rostlinami je pokrytý mulčovací kůrou. Působí čistě a upraveně.Vypletené záhony

„Původně měli majitelé v zahradě klasická políčka,“ vzpomíná Ferdinand Leffler z ateliéru Flera, „zkusili jsme je ale zmenšit na třetinu a vyměnit za praktické vyvýšené záhony s hezky zpracovanými proutěnými obrubami.” Šikovný nápad ve svém výsledku nejen pěkně vypadá, ale je také hodně praktický. Ve vysokém záhonu mají rostliny víc substrátu, takže se jim dobře daří, navíc se při pletí nemusí majitelé tolik ohýbat a namáhat záda.

Na jižní straně zahrady se dobře daří bylinkám. Všem zeleným “pokojům” v zahradě však dominuje tráva – jakýsi multifunční koberec, na kterém se dá odpočívat po celý den.A jak vůbec vypadá založení takového záhonu? „Vyvýšené záhony je dobré konstruovat v pevném rámu, v našem případě v Sokolči to byla dřevěná prkna, uvnitř navíc ještě vystlaná hydroizolací pro ochranu rámů,“ vysvětluje Tereza Mácová. Do spodní vrstvy si majitelé dali navézt živný kompost a navrch pak substrát vhodný pro pěstování zeleniny. Prkna zakrývají proutěné plůtky, o které se majitelé pěkně starají a pravidelně je natírají.

Ferdinand Leffler | Atelier Flera

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“


Blesk Hobby 12/2014 | Atelier Flera

Zdroj: Blesk Hobby 09/2014
Text: Olga Trešlová
Foto: Atelier Flera


Výběr z našich článků

Naplno využitá zahrada

Radový domček postavený niekedy pred desiatimi rokmi disponoval v podstate nezaujímavou záhradou s trávnikom, vysadenými borovicami a živým plotom z vtáčieho zobu. Potrebám dynamickej rodiny s dvomi deťmi už exteriérový priestor dlhší čas nevyhovoval, preto sa rozhodli pre radikálnu zmenu.

Výběr z referencí

Rudolf Zajac

Spolupráci s ateliérom Flera môžeme veľmi vrelo odporučiť. Ferdinand Leffler nás svojim prístupom presvedčil, že má cit pre kompozíciu, proporcie a vybrané materiály. - všechny reference

Rudolf Zajac, exministr zdravotnictví SK