Ferdinandův zpravodaj #9

Zdravím vás, přátele zdravých a pohodových zahrad,

je kolem poledního a já sedím v letadle na Kostariku, kam mne pozval přítel Filip. Původně to byl náš klient, který mne před dvěma lety požádal o projekt zeleně okolo svého překrásného domu utopeného v rovníkové džungli.

Jedu za ním po dvou letech znovu (a hned jak dosedne letadlo, pošlu vám sem i na naše sociální sítě několik fotek). Kostarika je neobyčejný svět, ve kterém jsem zahlédl snad všechny odstíny zelené a který jednoznačně prověřil mou pokoru k naší překrásné planetě.

Na cestě do Kostariky

Když jsem sem poprvé zavítal, podlomila se mi kolena z té nádhery a bylo mi jasné, že tady coby projektanti zeleně máme co dočinění se sukcesní dokonalostí a naším hlavním úkolem bude: nezkazit to!

číst více

Předsevzetí

Máme začátek roku. Zajímalo by mě, jestli si, stejně jako já, najdete chvilku a rekapitulujete rok předešlý a popisujete svou představu pro rok nastávající. Co byste chtěli změnit, dotáhnout, zlepšit? Píšu si taková “předsevzetí“ za prvé pro své osobní cíle a také za druhé pro cíle, které bych rád zvládnul s Flerou. Za sebe vím, že mi pojmenované cíle dost pomůžou v průběhu roku k tomu, abych se orientoval, zda jsem nezabloudil a moje dílčí kroky směřují alespoň v přibližném kurzu.

Letos bych se chtěl víc věnovat projektování a svým kolegům v ateliéru, zaslouží si to, pár předešlých let mě dokonale podrželi.

Také bych rád pokračoval ve vzdělávání veřejnosti, budu pro vás připravovat společně s dalšími kolegy z oboru youtubová videa, budu také nadále spolupracovat s novináři, kteří mají chuť věnovat své články našim krajinářským tématům. Myslím si, že nás totiž čekají léta, která bude prospěšná naše angažovanost směrem k životními prostředí. Svět zahradní architektury nabízí naštěstí skvělou příležitost, jak o dost závažných ekologických aspektech současnosti hovořit skrz přitažlivá a zábavná témata, a mobilizovat vás, čtenáře a majitele zahrad k pomoci.
Ani v roce 2020 nepřestanu hovořit o tom, jak zásadní je zodpovědné využití dešťové vody, hospodárná práce s ornicí, sázení stromů a lokálních odolných druhů rostlin.

Příležitost se vidět

Naše kniha Zelené pokoje slaví velký úspěch, během prosince se takřka vyprodala a my už teď čekáme na první dotisk! Dokonce se ve vydavatelství HOST dostala do první desítky nejprodávanějších knih podzimu. Díky vám za podporu. Pevně věřím, že se vám publikace čte dobře a že vám poskytne informace, které na jaře na svých zahradách zúročíte. Budu velmi rád, když mi napíšete, co vás v ní potěšilo či inspirovalo, případně i konstruktivně, čeho se vám na druhou stranu v knize nedostává.

Na duben (konkrétně 8.4.) jsme vypsali jeden jediný jarní pražský seminář. Budu se v něm spolu se svými atelierovými přáteli zabývat právě tématem zelených pokojů, resp. vlastnostmi každého z navrhovaných pokojů tak, aby dohromady působily jako harmonický celek. Jako kompaktní, krásná a autentická zahrada. Pokud máte chuť, zapište se na fleraacademy.com, pár míst je ještě volných.

Pokud se vám nechce na přednášku, ale budete mít chuť se jen tak zastavit a krátce pohovořit, zvu vás na knižní besedu s autogramiádou 29.1. od 17:00 v Luxoru na Václavském náměstí.

Minulý týden jsem také již tradičně na neformální tiskové konferenci představil redaktorům z různých médií, jak my ve Fleře vidíme trendy zahradní architektury pro rok 2020. Bude to Zahrada zdravá, útulná, pohodlná, osobitá a zábavná. To jsou za mě trendy, které stojí za to následovat!

Jak to vidíte vy? Co je podle vás směr, kterým se současná zahrada ubírá?

Tak a já se zas nestačím divit, jak jsem se opět rozepsal, kdo z vás dočetl až sem je opravdový skalní příznivec a má mou hlubokou poklonu.

Přeji vám fajn zimu, ať je podle vašich představ a naláká vás na příjemné výlety do přírody nebo třeba “jen” do vaší autentické zahrady.

Žijte ve své zahradě.

150 150 Ferdinandův zpravodaj #9