Nová kniha Zelené pokoje už na konci října

Nevím proč, ale nějak jsem si z práce na mé prvotině Žijte ve své zahradě, pamatoval, že to byla hračka. Ehm, v žádném případě to tedy není hračka při psaní knihy v pořadí druhé.

Svou novou knihu Žijte ve své zahradě Fardinand Leffler do detailu propracoval

Tam se soustředíte na to, abyste se laskavému čtenáři neopakovali a také se snažíte důkladně formulovat své myšlenky, protože cítíte velkou zodpovědnost. Když si představím tisíce domácností a stejné množství knihoven, ve kterých stojí vzpřímeně a sebejistě šedý hřbet s nápisem Žijte ve své zahradě, pocitům zodpovědnosti se prostě neubráníte.

Každou stránku jsem četl zas a znova a pokaždé bylo stále co ladit. Je ta fotka dost tematická? Není myšlenka moc obecná? Pochopí čtenář přesně, co jsem mu chtěl sdělit?

Do knihy Zelené pokoje jsme si pro vás tentokrát připravili učiněné poklady. Nazývám je v ní dary. Dostanete praktické kuchařky, jak si na zahradě uvařit krásné trvalkové záhony do všech dostupných stanovišť.

Ani tentokrát jsem na psaní knihy nebyl sám. (To byste se nejspíš nedočkali). Kolega Jiří se pro vás rozepsal na ožehavé a v literatuře dost opomíjené téma osvětlení zahrady. Jeho žena Zuzana nafotila pro Fleru i do knihy stovky krásných nových fotografií. Po boku mi od začátku stála, se mnou se statečně hádala a pár nocí probděla Terezka Frcalová, která byla také scenáristkou Ferdinandových zahrad a která má ve Fleře na starosti public relations. Co jsme v našem atelieru vymysleli, to jsme ještě teplé posílali do brněnského vydavatelství Host, kde na vše již netrpělivě čekala precizní, jemná a vnímavá grafička Lucie Zajíčková. Ta vše skládala do přehledných a oku lahodících celků a posílala nám zpět ke schvalovaní.

Krásná grafika opět od Lucie

„Živě si vzpomínám na předloňské červencové ráno, kdy nás v redakci Hosta navštívili „ti z televize“: Ferdinand Leffler a Tereza Frcalová, abychom společně naplánovali publikaci o zahradní architektuře. Měla jsem za úkol knihu graficky upravit a už při první schůzce jsem tušila, že nás čeká kreativní léto plné inspirace, ale taky tvrdé dřiny. Skoro jako bychom tvořili novou zahradu — jen místo záhonů jsme sázeli texty a fotky a přitom sledovali, jak se před námi pomaloučku otevírá galerie ne jedné, ale desítek vysněných zahrad. Když pak kniha přišla z tiskárny a my poprvé zalistovali jejími stránkami, bylo to jako skočit do čistého jezera, jako ochutnat první jahodu, jako rozpálit ohniště. Kniha Žijte ve své zahradě se brzy dočká už třetího dotisku a věřím, že udělala radost spoustě z vás.

Uplynuly dva roky a chystá se další kniha. „Ti z televize“ mezitím natočili druhou řadu Ferdinandových zahrad a nafotili desítky nových projektů, o jejichž atmosféru se s vámi na 312 stranách podělíme. S Terkou a Ferdinandem právě finišujeme sazbu, vybíráme tu nejlepší fotografii na obálku a nemůžeme se dočkat, až Zelené pokoje otevřeme i vám. Už v říjnu!“

Ferdinand

150 150 Nová kniha Zelené pokoje už na konci října